Inspektoři ČIŽP a celníci odhalili pašování tygřích špičáků, mastí s medvědí žlučí i s rohy antilopy

14.03.2016 12:26

V rámci operace Tygří oko bylo na pražském letišti zkontrolováno přes sedm tisíc zavazadel.

Inspektoři ČIŽP a celníci odhalili pašování tygřích špičáků, mastí s medvědí žlučí i s rohy antilopy
Foto: ČIŽP
Popisek: Česká inspekce životního prostředí, ČIŽP

V součinnosti České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a Celní správy probíhala od poloviny ledna do března na letišti Václava Havla v Praze Ruzyni kontrolní akce nazvaná operace Tygří oko. Cílem byly komplexní kontroly pasažérů na letech Praha-Vietnam-Praha se zaměřením na pašování komodit typu slonovina, nosorožčí rohy, tygří kosti atd. Pomocí rentgenu bylo zkontrolováno téměř 7400 zavazadel, u cca 2300 z nich byla provedena fyzická kontrola obsahu. Ve 44 případech došlo k zadržení exemplářů CITES nebo předmětů s podezřením na obsah výtažků z ohrožených druhů zvířat a rostlin.

„Jednalo se o různé prostředky tradiční medicíny – masti s obsahem medvědí žluči, rohů antilopy sajgy, pižma z jelínka kabara apod. Nalezeny byly i různé zuby zvířat (tygří špičák), medicína s krajtím tukem, léčiva s obsahem chráněných rostlin. Mezi podezřelými předměty byly také různé vývary a bujóny, které pravděpodobně obsahují chráněné živočišné druhy. Tyto tekutiny byly předány ke genetické analýze. Při akci byly zjištěny i jiné nezákonné aktivity např. vývoz marihuany,“ popsala výsledky operace Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES (ČIŽP).

„Nelegální obchod s vysoce ceněnými komoditami typu slonovina, nosorožčí rohy a tygří kosti je v ČR vysoce rozvinutý a organizovaný. Cílovou destinací pro toto zboží je především Vietnam a další asijské státy, kde jsou tyto komodity ceněny daleko více než v Evropě. Kontroly probíhaly každodenně včetně víkendů. Jednalo se o zcela ojedinělou akci, která byla cílena na období, kdy do domovské země cestuje zvýšený počet osob vietnamské národnosti. Cílem operace bylo zachycení nelegálně vyváženého zboží pocházejícího z chráněných druhů (především druhů z přílohy CITES I), zjištění využívaných metod úkrytů, odhalení zapojených osob, hot-linek a využívaných tras,“ popsal akci Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

V posledních letech se v České republice výrazně zvyšuje zapojení občanů vietnamské národnosti a členů vietnamské komunity do obchodu s ohroženými druhy živočichů (wildlife crime). „Podle našich statistik tvořily v roce 2015 tyto osoby 50 % z celkového počtu lidí, kteří byli chyceni při nelegálním dovozu, vývozu či obchodu s druhy chráněnými úmluvou CITES (v roce 2014 to bylo 36 %),“ upozornila Říhová.

K opakovaným záchytům slonoviny, nosorožčích rohů a tygřích kostí na letišti Václava Havla došlo už v minulosti, a to právě na linkách z Prahy do Vietnamu. Jednalo se například o tygří kostry ukryté v reprobednách, nosorožčí rohy v cívkách drátu apod. Existují také informace o zpracovávání tygřích těl, která jsou v ČR vařena za účelem získání kostí a vývaru. Celkový objem takového obchodu je pravděpodobně výrazně větší, než je počet záchytů, neboť většina zásilek odhalení zatím uniká. 

„Co se týká nosorožčích rohů, Česká republika je v současné době považována za jednu ze čtyř zemí na světě, jež mají největší problém s jejich nelegálním obchodem (spolu s Jihoafrickou republikou, Mosambikem a Vietnamem). Tento obchod byl postupně rozkrýván v letech 2011–2014 v rámci úspěšných operací Rhino a Osseus, na nichž se podílela Celní správa, Česká inspekce životního prostředí a Policie ČR,“ řekla Říhová.

V důsledku výše uvedených informací uzavřela v listopadu 2015 Česká republika mezivládní dohodu (Memorandum of Understanding) s Vietnamem, v níž se zavázala k intenzivnějším kontrolám v této oblasti a ke spolupráci. Plánovaná operace efektivním způsobem naplnila nejen zákonné povinnosti zúčastněných složek, ale i závazky plynoucí z mezinárodní situace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Ptákem roku se stal sýček obecný. Přijďte se na něj podívat do zookoutku

20:39 Lesy Praha: Ptákem roku se stal sýček obecný. Přijďte se na něj podívat do zookoutku

Od ptáka roku 2017, jímž Česká společnost ornitologická loni vyhlásila datla černého, přebírá pomysl…