Institut plánování a rozvoje zajistí organizaci designérské soutěže o návrh nové podoby prvků pražského mobiliáře

14.4.2016 9:07 dop.

Rada hlavního města Prahy uložila Institutu plánování a rozvoje (IPR), aby ve spolupráci s odborem evidence, správy a využití majetku Magistrátu hlavního města Prahy zadal designérské soutěže o návrh nové podoby prvků pražského mobiliáře - uličního vybavení a zastávek. IPR zajistí organizaci těchto soutěží.

Institut plánování a rozvoje zajistí organizaci designérské soutěže o návrh nové podoby prvků pražského mobiliáře
Foto: iprpraha.cz
Popisek: IPR Praha - logo

Na základě Analýzy současného stavu pražského mobiliáře v Pražské památkové rezervaci vytvořenou IPR byly definovány typy mobiliáře, které vykazují největší nedostatky, a které je vhodné postupně nahradit. Analýza je zároveň podkladem pro tvorbu tzv. Katalogu pražského mobiliáře. Smyslem katalogu je především sjednocení pražského mobiliáře, tedy snížení počtu typů jednotlivých druhů, podpora designové příbuznosti prvků a nastavení minimálního standardu, který by měl mobiliář splňovat. Vzorem pro vytvoření standardů mobiliáře a získání nového designu vybraných prvků na základě veřejné soutěže mohou být evropská města, jako například Ženeva, Curych nebo Basilej.

„Ten problém je poměrně jasný a já ho chci vyřešit. Neexistuje tu jednotná správa, neexistují standardy a neexistují ani pravidla pro umisťování mobiliáře. A proto jen v památkové rezervaci máme například 44 typů odpadkových košů, což je obludné číslo, které chci změnit, tak aby Praha získala tvář,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.

„Současný mobiliář je často zanedbaný, nekvalitní, nedostatečně udržovaný a jeho design neodpovídá významu hlavního města. Chceme proto vytvořit katalog pražského mobiliáře, ze kterého bude možné při běžné obnově vybírat. Zároveň uspořádáme designerskou soutěž o návrh na lavičku, koš, stojan na kola a na zastávku veřejné dopravy," vysvětluje Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Jako nejvhodnější způsob výběru nových typů pražského mobiliáře byla zvolena designérská soutěž o návrh. Podle uvedené analýzy vykazují největší nedostatky standardní lavička pro uliční prostranství, odpadkový koš pro hlavní ulice a náměstí, stojan na kola, zastávkový přístřešek a zábradlí pro zastávky MHD. Proto budou postupně nahrazeny novými. Konat se budou dvě designérské soutěže, jedna na uliční vybavení -lavička, koš a stojan na kola, druhá na zastávku MHD – přístřešek a zábradlí.

„Soutěžit budeme dvoukolově. Z prvního kola vybere odborná porota několik postupujících, jejichž prototypy pak na půl roku umístíme do města. Nový mobiliář totiž nejlépe otestují sami Pražané a z jejich názoru v kombinaci s odborným posudkem pak vzejde vítězný návrh,“ dodává pražská primátorka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kancelář prezidenta republiky: Dezinformace Deníku N

11:19 Kancelář prezidenta republiky: Dezinformace Deníku N

Internetový blog Deník N publikoval další ze série dezinformačních a manipulativních textů, ve které…