JCCR: Šumava je na špici obliby mezi tuzemskými návštěvníky

30.07.2020 15:16

Šumava je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších domácích dovolenkových destinací tuzemských turistů.

JCCR: Šumava je na špici obliby mezi tuzemskými návštěvníky
Foto: JCCR
Popisek: Jihočeská centrála cestovního ruchu - logo

Svou pozici stálice na samém vrcholu žebříčku popularity znovu potvrdila i v červnovém průzkumu společnosti STEM/MARK pro iniciativu Zachraňme turismus. Šumavu v něm za svůj cíl číslo jedna v Česku označilo šest z deseti respondentů ankety. Každý druhý by pak vyrazil na jih Čech jako takový.

Pro Jihočechy skvělá zpráva, ale pravděpodobně „devět z deseti“ jihočeských „srdcařů“ by terminologii průzkumu poopravilo. Za návštěvu stojí nejen Šumava, ale kompletně celé Šumavsko. Turistická oblast (TO) Šumavsko se totiž skládá ze dvou oblastí. Jihočeské Šumavy a jihočeského Pošumaví. Obě tyto oblasti jsou velmi specifické, diametrálně se liší svou nabídkou a zároveň se doplňují, čímž má oblast jako celek z pohledu turisty opravdu co nabídnout.

„Každá ze dvou oblastí Šumavska je specifická v něčem jiném. Jihočeská Šumava je tvořená územím plným přírodních krás Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, které nabízí aktivity pro milovníky turistiky, aktivního pohybu i nedotčené přírody. Jihočeské Pošumaví tvoří převážně tradiční venkovské území se zemědělskou tradicí, výrobou a nabídkou místních produktů. Je také místem se zajímavou venkovskou architekturou, technickými a historickými památkami, bohatou nabídkou tradičních lidových slavností a zvyků,“ popsala šumavský region hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek v této souvislosti poznamenal, že turistická oblast Šumavsko geograficky nekopíruje území Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, ale pouze centrální Šumavu od Strážného po Kvildu. Neopisuje ani přesnou hranici jihočeského Pošumaví. „Proto bylo potřeba pojmenovat turistickou oblast novým názvem. Název Šumavsko se může zdát divný, krkolomný, nebo dokonce za uši tahající. Ovšem záměrem bylo vytvořit takové pojmenování, které bude díky své netradičnosti snadno zapamatovatelné,“ vysvětlil Polášek.

Šumavsko pro tuláky: 10 top tras pro pěší a 10 pro cyklisty

Extra stezka Krále Šumavy Šumavsko je tedy novým názvem, který spojuje jihočeskou Šumavu a její podhůří. Jde o území s rozlohou 980 čtverečních kilometrů a více než 50 příhraničními obcemi. A výběr toho nejlepšího v celém rozsáhlém území přehledně mapuje nový tištěný průvodce Šumavsko pro tuláky z dílny Destinačního managementu PRO Šumavsko.

„Jedná se o soubor top deseti pěších a top deseti cyklo tipů na výlety, doplněný bonusovou trasou stezky legendárního Krále Šumavy. Výlety vedou napříč turistickou oblastí Šumavsko, krajem Šumavy a Pošumaví, lokalitami, v nichž je stále co objevovat. Navíc o toulání opravdu není nouze, protože jde o kombinaci značených i neznačených tras,“ přiblížila obsah průvodce produktová manažerka turistické oblasti Šumavsko Marie Korousová a dodala, že všechny zmíněné trasy obsahuje aplikace mapy.cz a lze do nich samozřejmě nahlédnout na portálu ZDE nebo v tištěných brožurách, které jsou k dostání v jednotlivých turistických informačních centrech oblasti a vybraných ubytovacích zařízeních. „Trasy dal dohromady člověk nejpovolanější. Pan Josef Pecka, průvodce divočinou, spisovatel a místní rodák,“ doplnila Korousová.

Více o Šumavsku lze nalézt na webových portálech ZDE, ZDE nebo na facebookovém profilu ZDE.

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je organizace zřízená Jihočeským krajem k výkonu funkce destinačního managementu pro region jižní Čechy. Hlavním cílem je realizace projektů zaměřených na rozvoj turistické nabídky a prezentace regionu jako turisticky atraktivní destinace v tuzemsku i zahraničí. Tvoří produktové linie a zajišťuje vydávání tištěných propagačních materiálů. JCCR je provozovatelem Informačního Systému Cestovního Ruchu Jihočeského kraje ZDE. JCCR koordinuje činnost turistických oblastí na území Jihočeského kraje, spolupracuje s městy a obcemi, infocentry a subjekty cestovního ruchu z veřejného i soukromého sektoru. Úzce spolupracuje s agenturou CzechTourism, včetně jejích zahraničních zastoupení, komunikuje a spolupracuje se zahraničními partnery při tvorbě a realizaci přeshraničních projektů

Destinační management PRO Šumavsko je organizací, která zajišťuje koordinaci a spolupráci poskytovatelů služeb cestovního ruchu v turistické oblasti Šumavsko. Poskytovateli služeb cestovního přitom nemusí být pouze podnikatelé z oblasti turismu, ale mohou to být i města, obce a podnikatelé z příbuzných odvětví. Cílem efektivního řízení cestovního ruchu je udržitelný rozvoj turistické oblasti a zajištění konkurenceschopnost na trhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Oba lipenské areály od tohoto týdne zasněžují

21:23 Turistický spolek Lipenska: Oba lipenské areály od tohoto týdne zasněžují

Skiareály na Lipensku zahájily tento týden zasněžování svých sjezdovek. Provozovatelé lyžařských are…