JCCR: Vltavská cesta provede cykloturisty od pramenů řeky až do Mělníka

20.08.2019 13:57

Vltava je kouzelnou řekou. Lze ji totiž sjet a nenamočit se. Tedy alespoň ne v její vodě. Úchvatné zážitky z přírodních scenérií a bezpočtu památek, lemující celý její tok, si od vltavských pramenů, rodících se uprostřed šumavské divočiny, až po vinohrady osázené stráně labského soutoku u Mělníka, mohou naplno užít také cykloturisté.

JCCR: Vltavská cesta provede cykloturisty od pramenů řeky až do Mělníka
Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu
Popisek: Cyklisté u Vltavy, ilustrační foto
reklama

Čarovným putováními Povltavím z jižních do středních Čech v sedle jízdního kola provede návštěvníky spolehlivě a se vším všudy kvalitně značená Vltavská cyklistická cesta. Tu navíc od Vyššího Brodu dál na sever kopíruje Sluneční cyklotrasa – EuroVelo 7. Zhruba 7 400 kilometrů dlouhá dálková trasa protínající Evropu od severu na jih, od Norska po Maltu.

„Vltavská cyklistická cesta patří mezi nejatraktivnější trasy z celkových bezmála pěti tisíc kilometrů cyklostezek v jižních Čechách, nabízejících jednu z nejrozsáhlejších sítí upravených a značených cyklotras v České republice. Stejně důležitá je samozřejmě také pro střední Čechy a její význam podtrhuje fakt, že téměř celá, od Vyššího Brodu až k soutoku Vltavy a Labe u Mělníka je součástí evropsky významné mezinárodní trasy EuroVelo 7,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

Stezka vede od pramenů Vltavy do Borových Lad, Horní Vltavice, Frymburku, Lipna a Vyššího Brodu, kde se napojuje na Sluneční cyklotrasu. Dál pokračuje na Rožmberk nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatou Korunu, České Budějovice, Hlubokou nad Vltavou, Týn nad Vltavou, Albrechtice nad Vltavou, okolo Písku na Zvíkovské Podhradí, Kučeř a podél Orlické přehrady, kde opouští jižní a pokračuje dál středními Čechami, na Klučenice, Kamýk nad Vltavou, Slapy, Štěchovice, Davli a Prahu. Hlavním městem vede přes Braník, Letnou, Stromovky do Tróji, odkud pokračuje dál do Klecan, Veltrus a přes Všestudy, Dědibaby, Zálezlice a Hořín do Mělníka.

„Nabídka je na celé trase velmi bohatá a současně velmi variabilní. Na bicyklu je tak možné strávit jeden den, celý víkend, týdenní, čtrnáctidenní či ještě delší dovolenou, a přitom se nenudit,“ poznamenal Polášek. K nejkrásnějším úsekům patří téměř deset kilometrů cyklostezky Jezerní z Frymburku na hráz Lipenské nádrže a dvanáct kilometrů dlouhá stezka po břehu Vltavy podél Hněvkovické přehrady. Cyklotrasa měří přibližně 460 kilometrů, z toho téměř 300 kilometrů prochází Jihočeským krajem.

„Ti, kteří se vydají po této trase, nebo její části, se můžou těšit na malebnou krajinu protkanou historickými památkami, kulturními i přírodními skvosty a zvlněný terén. Převažuje asfalt, nechybí ani šotolina, občas vás čekají vyježděné pěšiny - trasa je bezpečně a pohodlně sjízdná i na trekingovém kole,“ doplnila manažerka projektu „Vltava, řeka plná zážitků“ a vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Andrea Maxová.

Na lodi, kole nebo pěšky. Vltava je jen jedna

Obrovský turistický potenciál Vltavy, nejdelší řeky České republiky, od pramene na šumavské Kvildě až k soutoku s Labem u Mělníka měří 430 kilometrů, je nepochybný. Celý tok nabízí bezpočet zážitků a aktivit, jak na vodě, tak pro pěší, cyklisty nebo lyžaře. A představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční návštěvníky a podpořit rozvoj turistické infrastruktury po celém jejím toku, je cílem nadregionálního projektu Jihočeského a Středočeského kraje „Vltava, řeka plná zážitků“.

Garantem celého projektu je JCCR, jejím partnerem pak Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR). Projekt se netýká pouze vlastní řeky jako vodní cesty, ale také cyklotras, památek, atraktivit a turistické infrastruktury kolem řeky. Cílem je, aby Vltava fungovala jako jeden ucelený produkt cestovního ruchu.

Pro účely projektu je řeka rozdělena do šesti úseků. Tři z nich, Kvilda – Nová Pec, Nová Pec – České Budějovice a České Budějovice – Zvíkovské Podhradí, se nacházejí v Jihočeském kraji. Další tři, Zvíkovské Podhradí – Kamýk nad Vltavou, Kamýk nad Vltavou – Praha a Praha – Mělník, ve Středočeském kraji.

Více turistických informací lze nalézt na www.vltava-reka.cz

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je organizace zřízená Jihočeským krajem k výkonu funkce destinačního managementu pro region jižní Čechy. Hlavním cílem je realizace projektů zaměřených na rozvoj turistické nabídky a prezentace regionu jako turisticky atraktivní destinace v tuzemsku i zahraničí. Tvoří produktové linie a zajišťuje vydávání tištěných propagačních materiálů. JCCR je provozovatelem Informačního Systému Cestovního Ruchu Jihočeského kraje na www.jiznicechy.cz. JCCR koordinuje činnost turistických oblastí na území Jihočeského kraje, spolupracuje s městy a obcemi, infocentry a subjekty cestovního ruchu z veřejného i soukromého sektoru. Úzce spolupracuje s agenturou CzechTourism, včetně jejích zahraničních zastoupení a komunikuje a spolupracuje se zahraničními partnery při tvorbě a realizaci přeshraničních projektů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Vzor žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí

22:11 Finanční správa: Vzor žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí č. 386/2020 Sb., dochází od 26. září 2020…