JE Temelín: Temelínští hasiči v rámci cvičení dezinfikovali školy

27.11.2020 7:34

Nové zařízení určené k rychlé dezinfekci větších prostor si podnikoví hasiči z Jaderné elektrárny Temelín vyzkoušeli netradičně.

JE Temelín: Temelínští hasiči v rámci cvičení dezinfikovali školy
Foto: Petr Mareš
Popisek: Jaderná elektrárna Temelín aktuálně kryje přibližně deset procent české spotřeby

Po dohodě se starosty okolních obcí práci s ním trénovali v základních školách, které se už v omezeném režimu otevřely dětem. Primárně je ale připraveno pro zásahy v rámci kritické infrastruktury České republiky. 

Oblak dezinfekčního přípravku proniká do všech prostor a ničí všechny případné viry. Zařízení na prostorovou dezinfekci připomíná například rozprašovače látek proti komárům. Mělo by být vysoce účinné a podnikoví hasiči v Temelíně nebo Dukovanech jej mají připravené pro použití v citlivých prostorách jaderných elektráren. 

„Zatím jsme jej uvnitř elektráren nemuseli použít, ale musíme s ním umět zacházet. Proto jsme se dohodli se starosty dvou okolních obcí na tom, že jim v rámci cvičení s novým přístrojem pomůžeme s dezinfekcí škol, do kterých se už vrátily některé děti,“ vysvětluje velitel temelínských podnikových hasičů Martin Novotný. 

Dezinfekce třídy a případně jídelny je záležitostí řádově několika desítek minut. Nepůjde ale o standardní náplň hasičů. Ti se soustředí na ochranu kritické infrastruktury, do relativně širokého okolí elektráren ale zároveň vyjíždí na základě pokynu operačního střediska Hasičského záchranného sboru. 

„Možnost dezinfekce školy jsme samozřejmě rádi využili. Bezpečnost dětí, jejich rodičů a personálu školy je pro nás prvořadá. I pro nás je důležité vědět, co všechno je potřeba, jak dlouho to trvá. A máme představu, jak bychom řešili případnou kritickou situaci s koronavirem,“ doplňuje starosta obce Temelín Josef Váca. 

Samotní podnikoví hasiči se v jaderné elektrárně Temelín podílí kromě případné dezinfekce prostor i například na měření teploty vstupujících pracovníků. 

Obě české jaderné elektrárny se aktuálně nachází v druhém nejvyšším stupni ukazatele rizik společnosti ČEZ. Kromě měření teploty to znamená mimo jiné home office pro zaměstnance, kterým to pracovní náplň umožňuje, přísné dodržování odstupů, nošení roušek, opatření v jídelnách, omezení služebních cest, či preventivní testování vybraných pracovníků. V elektrárně Dukovany, kde aktuálně probíhá odstávka spojená s větším pohybem lidí, ČEZ zároveň v masivnější míře využívá i testování antigenními testy. 

S městy a obcemi v bližším okolí elektráren společnost spolupracuje dlouhodobě. Ročně v každém z regionů na podporu rozvojových projektů či kulturních a společenských akcí vynakládá kolem patnácti milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Používání ochranného prostředku dýchacích cest na pracovišti

9:15 Ministerstvo zdravotnictví: Používání ochranného prostředku dýchacích cest na pracovišti

Ministerstvo zdravotnictví ublikovalo v?návaznosti na současnou epidemiologickou situaci a možný tre…