Jak netradičně využít odpad? Proměňte ho v nábytek, oblečení, bytové doplňky nebo šperky

09.05.2014 15:02 | Zprávy

Nábytek, bytové dekorace, trička nebo šperky. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že tyto věci nemají nic společného, opak je pravdou. Všechny z nich jsou totiž vyrobeny z různého druhu odpadu. Stačí jen trochu šikovnosti a dostatek fantazie. Odpad tak nemusí nutně končit ve sběrnách nebo na skládkách, dá se z něj vytvořit množství originálních výrobků. Právě ty nejzajímavější vám představíme v následujícím článku.

Jak netradičně využít odpad? Proměňte ho v nábytek, oblečení, bytové doplňky nebo šperky
Foto: red
Popisek: REMA Systém

Ze starého kola nový nábytek a bytové dekorace

Jízdní kolo lze v dnešní době právem považovat za jeden z nejekologičtějších dopravních prostředků, který se vyznačuje poměrně dlouhou životností. Stejně jako každá věc i bicykl však jednou doslouží a naskýtá se otázka, co s ním. Můžeme si ho ponechat v garáži, sklepě nebo ho umístit do sběrny komunálního odpadu k následné recyklaci. Kola lze totiž na rozdíl od automobilů nebo motocyklů zrecyklovat na základní suroviny poměrně snadno. Jedinou výjimku tvoří nejvýkonnější závodní kola s uhlíkovým rámem, která se na původní materiál roztavit nedají. Kromě toho však existuje i několik možností, jak využít pozůstatků z vysloužilého kola velmi netradičně a efektivně. Z některých částí jízdního kola se dá například vyrobit nábytek a různé bytové doplňky. Originálními ozdobami tak může být stolní lampička z přední vidlice kola, lustr z řetězů na kolo či konferenční stolek a barová židle z ráfků.

Z elektroodpadu elegantní šperky

Většina vysloužilých elektrospotřebičů dnes končí na skládkách komunálního odpadu, v lepších případech ve sběrných dvorech, kde je čeká ekologická likvidace. Pokud však elektroodpad umístíme do rukou umělců a designérů, může se zakrátko změnit v bytovou dekoraci nebo dokonce šperk. Tvůrci totiž pozměňují nebo úplně převracejí původní funkci předmětů a dávají jim nový význam. „Tlačítka z telefonních budek promění například v náušnice, plošné spoje v manžetové knoflíčky a zelené desky plošných spojů dokonce v brože či náušnice. Zatímco náhrdelníky vznikají třeba z počítačových hliníkových chladičů, náramky a prsteny zase z vysloužilých tlačítek a drátků telefonních budek,“ uvedla Adéla Zimáčková ze společnosti Rema Systém, která zaštiťuje projekt Trash Made zabývající se výrobou šperků, módních a bytových doplňků vyrobených z recyklovaných materiálů. „Přestože se designéři snaží vycházet z původní struktury produktu, čemuž přizpůsobují i novou podobu šperku, nechávají přitom vyniknout jeho vzhled,“ dodala Zimáčková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

20. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:39 20. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 20.…