Jak zaměstnat a integrovat uprchlíky v Evropě, o tom diskutovali europoslanci výboru pro zaměstnanost

22.02.2016 11:52

Evropa čelí největšímu pohybu obyvatelstva od druhé světové války. Šance uprchlíků vybudovat si v EU nový život značně závisí na jejich rychlém začlenění na našich trzích práce. Mít práci usnadňuje integraci do společnosti. Poslanci výboru pro zaměstnanost diskutovali s mezinárodními odborníky ve čtvrtek 18. února o příležitostech a výzvách, které přináší aktuální vlna migrantů.

Jak zaměstnat a integrovat uprchlíky v Evropě, o tom diskutovali europoslanci výboru pro zaměstnanost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropský parlament

Integrace a sociální začlenění uprchlíků jsou velmi „zpolitizovaná témata“. Odráží se to v azylové politice i problémech s diskriminací na na trhu práce a nejen tam, řekl italský sociálnědemokratický poslanec Brando Benifei, parlamentní zpravodaj pro toto téma. Politiky EU jsou roztříštěné a kompetence Unie v některých oblastech poměrně omezené. V praxi mají uprchlíci v jednotlivých členských státech velmi odlišné podmínky pro získání práce.

Jak zajistit práci i integraci

„Dnešní uprchlíci by se neměli stát zítřejšími dlouhodobě nezaměstnanými,“ udal tón slyšení Wolfgang Mueller z německého Spolkového úřadu práce.

Kdo má práci, snadněji se ve společnosti integruje. Neplatí to ale podle odborníků úplně přímočaře. Denis Haveaux, ředitel evropské kanceláře Červeného kříže, vyjmenoval další potřebná opatření a dodatečné služby: Sloučení rodin, přístup ke zdravotní péči, psychosociální podporu, rehabilitaci, právní poradenství a jazykové vzdělávání.

Integrace chce svůj čas, ale ne průtahy. Hala Akari ze syrského národního sdružení pro uprchlíky ve Švédsku kritizovala v tomto kontextu délku azylového řízení.  

Možnosti zaměstnávání azylantů posléze narážejí na problém s uznáváním kvalifikací. Britský poslanec za zelené Jean Lambert by uvítal společné normy a „systémový způsob hodnocení dovedností, které si lidé přinášejí“. Dle jeho názoru by to mělo zahrnovat i takzvané „soft skills“ - dovednosti a schopnosti získané zkušenostmi nebo nonformálním vzděláváním. 
 

V debatě, jestli je nutné stimulovat začlenění na trh práce dotacemi a granty, vyjádřila německá sociálnědemokratická poslankyně Jutta Steinrucková stanovisko, že „ se všemi, kdo hledají v Evropě práci, by se mělo zacházet stejně a to bez ohledu na to, jestli se jedná o příslušníky států EU nebo lidi z jiných částí světa.“

Evropská společnost a solidarita

Ryszard Cholewiński, specialista na migrační politiku z Mezinárodní organizace práce (ILO) apeloval na členské státy EU, že musí překonat nedostatek solidarity.

Francouzská lidovecká poslankyně Elisabeth Morin-Chartier poté připomněla, že Evropa se právě nyní musí opřít o své hodnoty zejména v boji proti všem formám xenofobie: „Evropa je přitažlivá právě kvůli hodnotám, které představuje.“

Výzvy pro Evropu

O opatřeních, která mají být přijata s cílem usnadnit integraci uprchlíků, ale nepanoval konsensus. Polský konzervativní poslanec Czeslaw Hoc zhodnotil některá vystoupení svých předřečníků jako zbožná přání a dodal, že „každá země má svou vlastní národní identitu. Integrace bez asimilace je utopie.“

Slyšení moderovala za výbor pro zaměstnanost a sociální věci jeho místopředsedkyně Marita Ulvskog, švédská sociálnědemokratická poslankyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Na stavbě výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad začnou první ražby, bude na ně dohlížet svatá Barbora

11:54 DPP: Na stavbě výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad začnou první ražby, bude na ně dohlížet svatá Barbora

Na stavbě kaskády výtahů a přestupní chodby ve stanici metra Jiřího z Poděbrad Dopravní podnik hl. m…