Janáčkova filharmonie: Do Ostravy míří dirigentská legenda Vassily Sinaisky

20.09.2020 11:56

Janáčkova filharmonie Ostrava stojí na prahu nové éry. Třetí největší orchestr v Česku se po více než 70 letech své existence dočká odpovídajícího zázemí a špičkových akustických podmínek pro hráče i posluchače v podobě nového koncertního sálu. Navíc do koncertní sezóny 2020/2021 vstupuje s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem, kterým se stává skutečná dirigentská legenda - Vassily Sinaisky.

Janáčkova filharmonie: Do Ostravy míří dirigentská legenda Vassily Sinaisky
Foto: Ivan Korc
Popisek: Janáčkova filharmonie
reklama

Jméno Vassilyho Sinaiského má ve světě zvuk. Mezi lety 2010 a 2013 byl še´fdirigentem a hudebni´m ředitelem Velke´ho divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zasta´val pozici hlavni´ho hostuji´ci´ho dirigenta v BBC Philharmonic Orchestra, kde má dnes čestnou funkci emeritni´ho dirigenta, stejně jako v Symfonicke´m orchestru v Malmö. Za dobu své dlouhé a úspěšné kariéry ři´dil symfonicke´ orchestry v Londy´ně, Vi´dni, Berli´ně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu, Petrohradu a dalších městech.

„Jedná se o jednu z nejzajímavějších osobností, s jakou jsme spolupracovali. To, že kývl na naši nabídku, svědčí o tom, že se mu orchestr líbí. Je přesvědčen o tom, že Janáčkova filharmonie potenciál má a že můžeme společně udělat spoustu zajímavé práce,“ věří ředitel JFO Jan Žemla.

Do Ostravy nový šéfdirigent dorazí již ve středu 23. září, aby následující den mohl zahájit první zkoušku. Do nové funkce bude slavnostně uveden o týden později na Inauguračním koncertě, který se uskuteční ve čtvrtek 1. října v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. V prvni´ ostravské sezo´ně představí publiku své interpretace Stravinske´ho Svěceni´ jara, Verdiho Requiem nebo Šostakovičovy Symfonie č. 10. Ujme se i Novoročni´ho koncertu s valči´ky a polkami Johanna Strausse mladši´ho.

„Janáčkovu filharmonii Ostrava jsem poprvé řídil v prosinci 2018. Nicméně již dříve jsem na ni slyšel hodně chvály, což na mě zapůsobilo. Nabídku k intenzivnější spolupráci jsem s potěšením přijal, neboť jsem doposud při práci s ostravským orchestrem zažil jen ty nejpozitivnější okamžiky. Proto se velmi těším na posílení své vazby s filharmonií, publikem, městem Ostravou i celou Českou republikou. Je to vzrušující období, Janáčkova filharmonie vyhlíží otevření nového koncertního sálu a já jsem velmi rád, že se mohu k orchestru připojit právě v této kapitole její hudební historie,“ říká šéfdirigent JFO Vassily Sinaisky.

Spojení slovanských kořenů, tedy ruský původ pana šéfdirigenta a kosmopolitní moderní přístup, je přesně to, co místnímu orchestru sedí. V budoucnu se můžeme těšit na rozšíření repertoáru filharmonie o některé anglické nebo ruské skladby, které má šéfdirigent v oblibě. Dá se očekávat, že spolupráce s Vassilym Sinaiskym nesporně přinese orchestru nové impulsy i mezinárodní renomé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda vyhlásila nouzový stav do 28. března, od pondělí se zpřísní pravidla pro volný pohyb či maloobchod a opět uzavřou školy

14:02 Úřad vlády: Vláda vyhlásila nouzový stav do 28. března, od pondělí se zpřísní pravidla pro volný pohyb či maloobchod a opět uzavřou školy

Od soboty 27. února na území České republiky platí nový nouzový stav. Na 30 dnů, tedy do 28. března,…