Jeden z deseti TOP předmětů Národního muzea je k vidění na výstavě Říše středu

25.10.2015 16:28 | Zprávy

Národní muzeum prostřednictvím vzácných předmětů ze sbírek Náprstkova muzea představí málo známé období dějin Číny od 3. století n. l. do závěru dynastie Ming na počátku 17. století.

Jeden z deseti TOP předmětů Národního muzea je k vidění na výstavě Říše středu
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

K vidění bude i jeden z TOP předmětů Národního muzea – skulptura bodhisattvy soucitu. Návštěvníci pak mohou obdivovat i 10 m dlouhý svitkový obraz zachycující život v čínském idealizovaném městě s řekou, hrobové figurky představující koně, povozy i různé typy lidí od krásných dam po úředníky a vojáky nebo zdobené nádoby z porcelánu, který patří k čínským vynálezům. Většina z předmětů je vystavena vůbec poprvé! Připraven je také bohatý doprovodný program. Výstava je otevřena od 23. října 2015 v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Výstava Říše středu představuje návštěvníkům málo známé období dějin Číny. Ukazuje přibližně dobu tisíce let, v nichž se čínská společnost a kultura velmi měnila, a to především díky obchodním kontaktům s blízkými i vzdálenými zeměmi. 

„Vývoj čínské kultury a společnosti je základem, na němž jsou postaveny významové linie, reprezentované vystavenými předměty, které může návštěvník na výstavě objevovat. Jde především o linii kontaktů s blízkými i vzdálenými oblastmi, linii vývoje společnosti, technologického vývoje keramiky a porcelánu, a dále linii buddhismu, který je jediným ze tří hlavních myšlenkových proudů v Číně, jenž je cizího původu,“ říká autorka výstavy Helena Heroldová.

Skulptura bodhisattvy soucitu a další unikátní předměty ze sbírek Náprstkova muzea

„Na výstavě Říše středu ukazujeme jeden z deseti nejvzácnějších předmětů, které Národní muzeum opatruje ve svých sbírkách – skulpturu bodhisattvy soucitu, jež vyniká nádherným zpracování v porovnání s jinými skulpturami tohoto typu. Ale nejen to. I další předměty, které jsou zde vystaveny vůbec poprvé, dokazují, jak jsou sbírky Národního muzea bohaté a že čínská podsbírka Náprstkova muzea se řadí mezi světovou špičku,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Infocentra dětem přinesou soutěž o unikátní odměnu

19:28 ČEZ: Infocentra dětem přinesou soutěž o unikátní odměnu

Skupina ČEZ ve svých infocentrech nabízí zážitky a rozšíření vědomostí ze zajímavého světa energetik…