Jeden z deseti TOP předmětů Národního muzea je k vidění na výstavě Říše středu

25.10.2015 16:28 | Zprávy

Národní muzeum prostřednictvím vzácných předmětů ze sbírek Náprstkova muzea představí málo známé období dějin Číny od 3. století n. l. do závěru dynastie Ming na počátku 17. století.

Jeden z deseti TOP předmětů Národního muzea je k vidění na výstavě Říše středu
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

K vidění bude i jeden z TOP předmětů Národního muzea – skulptura bodhisattvy soucitu. Návštěvníci pak mohou obdivovat i 10 m dlouhý svitkový obraz zachycující život v čínském idealizovaném městě s řekou, hrobové figurky představující koně, povozy i různé typy lidí od krásných dam po úředníky a vojáky nebo zdobené nádoby z porcelánu, který patří k čínským vynálezům. Většina z předmětů je vystavena vůbec poprvé! Připraven je také bohatý doprovodný program. Výstava je otevřena od 23. října 2015 v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Výstava Říše středu představuje návštěvníkům málo známé období dějin Číny. Ukazuje přibližně dobu tisíce let, v nichž se čínská společnost a kultura velmi měnila, a to především díky obchodním kontaktům s blízkými i vzdálenými zeměmi. 

„Vývoj čínské kultury a společnosti je základem, na němž jsou postaveny významové linie, reprezentované vystavenými předměty, které může návštěvník na výstavě objevovat. Jde především o linii kontaktů s blízkými i vzdálenými oblastmi, linii vývoje společnosti, technologického vývoje keramiky a porcelánu, a dále linii buddhismu, který je jediným ze tří hlavních myšlenkových proudů v Číně, jenž je cizího původu,“ říká autorka výstavy Helena Heroldová.

Skulptura bodhisattvy soucitu a další unikátní předměty ze sbírek Náprstkova muzea

„Na výstavě Říše středu ukazujeme jeden z deseti nejvzácnějších předmětů, které Národní muzeum opatruje ve svých sbírkách – skulpturu bodhisattvy soucitu, jež vyniká nádherným zpracování v porovnání s jinými skulpturami tohoto typu. Ale nejen to. I další předměty, které jsou zde vystaveny vůbec poprvé, dokazují, jak jsou sbírky Národního muzea bohaté a že čínská podsbírka Náprstkova muzea se řadí mezi světovou špičku,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

22:31 MHMP: Záchranná služba pokračuje v posilování provozu

Záchranná služba hl. m. Prahy (ZZS HMP) posílila v první polovině tohoto roku významně svůj standard…