Jihočeský kraj: Náměstek Krák ocenil dva policisty, loni vybrali kauce za 4,7 milionu

23.06.2021 7:33

Náměstek jihočeského hejtmana pro oblast dopravy Antonín Krák ocenil dva policisty z dopravního inspektorátu Územního odboru České Budějovice za příkladnou práci při kontrole nákladní a autobusové dopravy na území kraje.

Jihočeský kraj: Náměstek Krák ocenil dva policisty, loni vybrali kauce za 4,7 milionu
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

Prap. Bc. Vít Dvořák a prap. Tomáš Brabec uložili v minulém roce 267 kaucí v celkové hodnotě 4 764 000 Kč. Jihočeská policie často využívá tento zákonný institut, který jí umožňuje uložit řidiči nebo dopravci finanční kauci v případě, že existuje reálná obava, že se přestupce bude vyhýbat správnímu řízení.

„Je mi vždy ctí a potěšením ocenit policisty, kteří svou práci dělají dobře. Praporčíci Dvořák a Brabec se specializují na kontroly nákladní a autobusové dopravy a v této oblasti mají naprosto nejlepší výsledky nejen mezi jihočeskými policisty, ale i mezi policisty v celé republice,“ řekl náměstek Krák a dodal, že v roce 2020 uložili policisté Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje celou jednu třetinu ze všech uložených kaucí v rámci celé České republiky.

„Prap. Bc. Vít Dvořák a prap. Tomáš Brabec se na těchto výsledcích podíleli z více jak osmdesáti procent! Za celý rok 2020 uložila Jihočeská policie 311 kaucí v celkové částce 5 608 000 Kč a z toho tito dva policisté uložili 267 kaucí za 4 764 000 Kč,“ upřesnil náměstek Krák, podle něhož se i díky těmto penězům může opravovat víc krajských komunikací a mostů.

Anketa

Považujete policejní zákrok vůči mrtvému teplickému Romovi za chybný?

hlasovalo: 23447 lidí

Prap. Bc. Vít Dvořák dostal od náměstka Kráka hodinky a prap. Tomáš Brabec mobilní telefon. „Myslím, že se s těmito pány nevidíme naposledy. Mají totiž zaděláno na další úspěch. K dnešnímu datu bylo v České republice uloženo celkem 137 kaucí. Z tohoto počtu si 121 mohou připsat právě naši dva praporčíci. Jsem rád, že máme právě takové policisty, kteří se svědomitě starají o bezpečí na jihočeských silnicích,“ uzavřel Krák.

Kauce je účinnou hrozbou pro řidiče i dopravce

Jedná se o zákonný institut, který umožňuje policii uložit řidiči nebo dopravci finanční kauci a to tehdy, pokud existuje reálná obava, že se přestupce bude vyhýbat správnímu řízení.

Nejčastěji policisté k takovému opatření přistupují při řešení dopravních přestupků ze strany cizinců. Vždy se jedná o přestupky, které nelze projednat na místě formou uložení blokové pokuty, ale přestupek je po zadokumentování Policií ČR oznámen na příslušný správní úřad. V případech přestupků dopravců nákladní nebo kamionové dopravy řešených podle zákona č. 111/1994 sb., o silniční dopravě je to příslušný krajský úřad (jedná se zejména o nedodržení bezpečnostních pravidel jízdy, např. povinných bezpečnostních přestávek), v případech přestupků podle zákona č. 361/2000 sb., o provozu na pozemních komunikacích (např. technický stav vozidla bezprostředně ohrožující bezpečnost účastníků silničního provozu, řízení pod vlivem návykové látky, vysoká rychlost atd.) pak obec s pověřenou působností. V prvním případě se jedná o částky v rozmezí 5 až 100 000 Kč, ve druhém případě 5 až 50 000 Kč.

Řidič má při uložení kauce v podstatě dvě možnosti. Pokud ji zaplatí, pokračuje po zadokumentování přestupku v jízdě. Pokud ne, je mu na místě přikázáno bezpečné odstavení vozidla, nebo je vozidlo na jeho náklady odtaženo a další jízda mu je až do zaplacení celé kauce zakázána. Pokud se jedná podle silničního zákona o přestupek a k projednání je tedy příslušným krajský úřad, nabízejí policisté možnost platby bezhotovostním převodem pomocí ručního platebního terminálu. Pokud řidič spáchá přestupek dle zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí s ohledem na velký počet obcí s pověřenou působností, které tyto přestupky řeší, zaplatit uloženou kauci vždy v hotovosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dětský domov Nechanice: Nadace Život dětem opět pomohla

10:57 Dětský domov Nechanice: Nadace Život dětem opět pomohla

Děti z Dětského domova Nechanice velice děkují nadaci Život dětem, neboť díky ní, mohly všechny děti…