Jihočeský kraj: O cyklisty bude opět velmi dobře postaráno

05.06.2020 8:24

Rada Jihočeského kraje dnes na svém zasedání doporučila schválit individuální dotaci pro Nadaci Jihočeské cyklostezky zastupitelstvem Jihočeského kraje ve výši 2,15 milionu korun.

Jihočeský kraj: O cyklisty bude opět velmi dobře postaráno
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj
reklama

Tato nadace obhospodařuje a stará se o pohodlí a bezpečnost cyklistů z celého světa na více než 5 000 kilometrech cyklistických tras v celém Jihočeském kraji. A nejde jen o menší cyklotrasy, ale i o páteřní trasy – Vltavská, Otavská, Lužnice, Zlatá stezka nebo třeba evropská mezinárodní dálková trasa sledující linii tzv. “Železné opony” od Barentsova až po Černé moře – Eurovelo 13. Díky nadaci Jihočeské cyklostezky se také milovníci tohoto nejoblíbenějšího sportu v České republice mohou zúčastnit mnoha desítek akcí po celém kraji a společně tak poznávat Jihočeský kraj ze sedla bicyklu.

O to, aby se cyklisté u nás cítili v bezpečí, se stará skupina osmi auditorů a další více než dvacetičlenná pracovní skupina. Auditoři minimálně jednou ročně projedou všechny cyklotrasy a pokud někde zjistí zničené značení, vytržený sloupek, velmi zničený povrch nebo jiný problém, vše se hned řeší a pokud to jde, ihned opravuje,“ přibližuje ředitel nadace Jan Vlášek.

Nadace Jihočeské cyklostezky rovněž vytipovává nebezpečné úseky a jedná o jejich úpravách nebo přeložení. Některé cyklotrasy se budovaly před více než dvaceti lety, kdy provoz na některých komunikacích nebyl až tak velký. Bezpečnost je vždy na první místě, proto je třeba některé úseky překládat nebo projektovat stavbu nových cyklostezek tak, aby se cyklisté na jihu Čech nemuseli bát o své zdraví. Z posledních akcí jde třeba o novou cyklostezku mezi Volary a Soumarským mostem, nebo na Lipensku v Černé v Pošumaví.

Nadace se kromě údržby věnuje i plánování a přípravě podkladů pro nové trasy. Zatím poslední je plánování dálkové trasy ze západu na východ jižních Čech s napojením na cizinci velmi oblíbenou trasu Praha - Vídeň. Půjde o spojení z oblasti Blatenska, přes Písecko až do České kanady a dále.

Nadace sleduje také různé vybavení odpočinkových míst, dotačními programy podporuje v rámci cyklo akcí místní podnikatele a nyní plánuje i nový cykloportál, který usnadní plánování výletů po celém Jihočeském kraji.

Na minimálně jednodenní cyklodovolenou míří na jih Čech přes 2 miliony turistů ročně, z toho např.  jen na cyklostezku z Českých Budějovic na Hlubokou nad Vltavou vyjelo vloni více než 311 tisíc cyklistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu

14:16 Liberecký kraj: Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu

Již poosmé budou moci lidé navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 13 objektů spojených s trad…