Jihočeští záchranáři mohou oficiálně zasahovat v Horních Rakousích. Hejtmani Zimola a Pühringer podepsali memorandum

26.09.2016 16:11

Sanita s jihočeskými záchranáři může od pondělí 26. září oficiálně zasahovat v Horních Rakousích a stejným způsobem se naši jižní sousedé dostanou k pacientům na jihu Čech.

Jihočeští záchranáři mohou oficiálně zasahovat v Horních Rakousích. Hejtmani Zimola a Pühringer podepsali memorandum
Foto: Hana Brožková
Popisek: Memorandum o spolupráci záchranných služeb na jihu Čech a v Horních Rakousích dnes podepsali hejtman Jiří Zimola a jeho hornorakouský protějšek Josef Pühringer.
reklama

Na místo zásahu prostě vyjedou ti, kteří k němu mají nejblíže. A stejně tak je dopraví do nejbližšího, či nejoptimálnějšího zdravotnického zařízení. Platnost memoranda, které tuto přeshraniční spolupráci záchranných služeb umožňuje, podepsali jihočeský hejtman Jiří Zimola a jeho hornorakouský protějšek Josef Pühringer s tím, že není časově omezena.

„Je to skvělá zpráva hlavně pro pacienty a záchranáře. Díky tomu se podaří zase o něco zkrátit dobu, během které se zranění lidé, nebo například ti, které postihne infarkt, dostanou k odbornému vyšetření. Aniž by se kvůli tomu porušovaly mezinárodní předpisy,“ uvedl Zimola.

Zimola zároveň připomněl, že se jedná o výsledek mnohaletého vyjednávání, jemuž předcházela dohoda mezi českým a rakouským ministrem zdravotnictví.
Spokojenost, že se tuto spolupráci konečně podařilo uvést v život, vyjádřil i Pühringer. „V Rakousku máme takové přísloví, že z těžkého porodu vznikají ty nejhezčí děti. Pevně věřím, že tomu tak bude i v tomto případě a zejména pacientům i záchranářům toto memorandum velice pomůže,“ dodal hornorakouský hejtman.

Ředitel Slabý: V Rakousku volejte na číslo 144, na jihu Čech 155 a v obou zemích 112

S povděkem kvituje podpis memoranda i ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) Marek Slabý. „Nyní můžeme vyjet pro pacienta do Rakouska stejně tak, jako třeba na Vysočinu či do Plzeňského kraje. Dosud jsme tam totiž například nemohli provádět léčebné úkony, nebo jezdit takzvaně na maják,“ upřesnil ředitel ZZS JčK. Češi, kteří budou potřebovat rychlou lékařskou pomoc, by podle Slabého měli v Rakousku volat číslo 144, což je ekvivalent naší 155, či krizovou linku 112, která platí v obou těchto státech.

Stejné memorandum by měl v dohledné době kraj uzavřít i s Bavorskem a Dolními Rakousy, čímž bude zajištěna spolupráce záchranných služeb po celé délce jeho jižní hranice.

Bohužel, i do této spolupráce se od ledna 2017 promítne přechod letecké záchranné služby na jihu Čech pod armádu, jejíž vrtulník potřebuje kvůli přeletu do jiného státu výjimku, kterou si musí vyjednat ministerstvo obrany. „I toto je jasným důkazem toho, že je třeba situaci v letecké záchrance urychleně řešit přechodem pod nějakou nově vzniklou celostátní organizaci, jak mi ostatně minulý týden při návštěvě jižních Čech pan premiér slíbil,“ uzavřel Zimola.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Porgram by mohl zřizovatelům škol ušetřit desítky milionů korun

17:17 MHMP: Porgram by mohl zřizovatelům škol ušetřit desítky milionů korun

Smíchovská střední průmyslová škola testuje program pro výuku kybernetické bezpečnosti.