Jihomoravský kraj: Dvouletá etapa transformace sociálních služeb přinesla 56 nových lůžek

02.08.2020 16:51

Chráněné bydlení pro 12 uživatelů s mentálním a kombinovaným postižením bylo v pátek 31. července 2020 otevřeno v Lednici. Jak konstatoval náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Marek Šlapal, uvedený projekt uzavřel úspěšnou dvouletou etapu transformace sociálních služeb v Jihomoravském kraji, který přinesl v této oblasti 56 nových lůžek.

Jihomoravský kraj: Dvouletá etapa transformace sociálních služeb přinesla 56 nových lůžek
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj - logo
reklama

Uživatelé nového chráněného bydlení v Lednici byli postupně připravováni na samostatné bydlení v domově příspěvkové organizace Srdce v domě. Většina klientů je již nyní zaměstnána na částečné úvazky a jsou splněny všechny předpoklady pro začlenění uživatelů chráněného bydlení do života místní komunity. „Realizací chráněného bydlení v Lednici jsme uzavřeli dvouletou etapu, která v letech 2019 až 2020 zahrnovala integraci celkem 56 uživatelů do příznivější formy bydlení blízké běžnému způsobu života. Nedílnou součástí se stalo také zapojení uživatelů nejen do běžných denních domácích činností, ale také jejich uplatnění na trhu práce - většina uživatelů chráněných bydlení je totiž zaměstnána,“ konstatoval náměstek hejtmana Marek Šlapal. Celkové investiční náklady na projekty v tomto období činily 120 milionů korun (z toho Evropská unie uhradila 87,5 milionu).

Od roku 2014 do roku 2020 přešlo v Jihomoravském kraji z ústavního bydlení do sociálních služeb poskytovaných v přirozenějších podmínkách celkem 119 uživatelů.

„V dalším návazném dvouletém období plánujeme nové navyšování počtu lůžek a vznik nových chráněných bydlení pro cca 30 uživatelů. Hodláme podpořit vznik terénní služby s názvem Podpora samostatného bydlení a dalších forem péče, které umožní lidem s postižením zůstat ve vlastním prostředí,“ načrtl plány kraje na příští období Marek Šlapal. „Rozvoj chráněných bydlení je jedním ze tří hlavních pilířů jihomoravských sociálních služeb. Tím dalším jsou domovy pro seniory a třetím zvyšování počtu pečovatelek s cílem umožnit lidem setrvat co nejdéle v domácím prostředí,“ dodal náměstek.

Transformační aktivity, realizované v letech 2019 - 2020:

tabulka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČNK ICOMOS se obává dopadů výměny ministra kultury v době schvalování stavebního zákona

16:09 ČNK ICOMOS se obává dopadů výměny ministra kultury v době schvalování stavebního zákona

Český národní komitét se obává dopadu očekávaného odchodu ministra kultury Lubomíra Zaorálka na post…