Jihomoravský kraj: Propustky pod silnicí chrání vydry i další zvířata

11.08.2021 10:19

Nejen vydry ale například kachny nebo i lišky se naučily využívat speciální propustky vybudované pod nově opravenou komunikací na hrázi mezi horní a střední nádrží vodního díla Nové Mlýny. Účinnost „podchodů“, které zde Jihomoravský kraj nechal vybudovat v rámci stavby cyklostezky u této silnice I/52, je tak mimořádná a ochrání i řadu dalších živočichů.

Jihomoravský kraj: Propustky pod silnicí chrání vydry i další zvířata
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj - logo

Vydra říční patří podle české legislativy mezi zvláště chráněné druhy v kategorii silně ohrožený. Hlavními ohrožujícími faktory je provoz na silnicích, nelegální lov a degradace jejího prostředí. Na silnicích hynou ročně desítky vyder. Jedním z nejhorších míst v rámci celé České republice byla pro tento druh dosud hráz mezi horní a střední nádrží vodního díla Nové Mlýny. Jednoznačně zde hyne nejvíce vyder.

Jak uvedl náměstek hejtmana Lukáš Dubec, v jehož gesci je oblast životního prostředí, Jihomoravský kraj se při výstavbě související cyklostezky rozhodl myslet nejen na bezpečnost cyklistů ale i zvířat. Součástí stavby jsou tak tři suché „propustky“ (tunely pod silnicí), které zvířatům umožňují projít bezpečně z jedné nádrže na druhou.

„Propustky byly vytvořeny tři, jeden větší na jižním konci hráze, dva menší v její střední části v sousedství mostu nad přepadem vody z horní do střední nádrže. Budování suchých tunelů pod silnicí je v dnešní době standardním způsobem snižování úhynu zvířat na silnicích. Daný případ je však unikátní tím, že živočichové jsou k propustkům naváděni pomocí kolmé betonové stěny, která vede podél celé cyklostezky,“ uvádí podrobnosti náměstek hejtmana Lukáš Dubec.

Jak dále dodává, kontrolou propustků a instalací fotopastí bylo již po několika týdnech zjištěno, že tato investice nebyla zbytečná. „Propustky jsou vydrami často využívány. Ale našli si je i další živočichové, například kuny, ježci, lišky, včetně těch, kteří do naší přírody tak úplně nepatří – kočky domácí, nutrie, norek americký. A propustek překvapivě posloužil i ptákům, prošla jím kachna divoká s mláďaty,“ popisuje účinnost zvířecích podchodů Lukáš Dubec.

Vzhledem ke specifikům popsaného území i jedinečnosti řešení budou ochranáři účinnost opatření i nadále sledovat. Zároveň vznikne statistika, která vyhodnotí úhyn živočichů na silnici I/52 v daném úseku a srovnána s výsledky z roku 2019, tj. před vybudováním cyklostezky. Při přípravě popsaných opatření i jejich sledování přitom Jihomoravský kraj dlouhodobě spolupracuje s odborníky z o. p. s. ALKA Wildlife (Lidéřovice) a společnosti Ekopontis (Brno).

Video využití propustků je dostupné ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

13:55 ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

Během čtyř květnových víkendů se budou moci lidé podívat do útrob unikátního vodního díla, vybudovan…