Jihomoravský kraj podpořil poskytovatele sociálních služeb dalšími sty miliony korun

23. 6. 2017 10:40

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje na zasedání 22. 6. 2017 schválilo finanční podporu poskytovatelům sociálních služeb v Jihomoravském kraji v souhrnné výši přesahující 100 milionů korun.

Jihomoravský kraj podpořil poskytovatele sociálních služeb dalšími sty miliony korun
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj

V oblasti financování sociálních služeb bylo schváleno poskytnutí dotací v rámci 2. kola dotačních řízení podle Pravidel řízení o stanovení a přiznání finanční podpory Jihomoravského kraje pro rok 2017 v oblasti podpory poskytování sociálních služebv celkové výši 23,85 milionu korun. Druhá kola dotačního řízení jsou určená zejména poskytovatelům, kteří z objektivních důvodů nemohli podat žádost o finanční podporu v 1. kole nebo jsou zařazeni do sítě nadregionálních sociálních služeb. 

Zastupitelstvo rovněž schválilo dofinancování sociálních služeb v Jihomoravském kraji, a to v celkové výši 76,78 milionu korun. Konkrétně se jedná o více než 250 služeb poskytovaných 123 organizacemi. „K dofinancování dochází v souvislosti s mimořádnou dotací z Ministerstva práce a sociálních věcí, kdy může dojít k dalšímu navýšení finanční podpory ve službách sociální péče i prevence ve všech formách. Na základě dnešního rozhodnutí zastupitelstva obdrží poskytovatelé sociálních služeb bez ohledu na zřizovatele navýšení již poskytnutých dotací, a to až do výše optimální finanční podpory nebo výše jejich požadavku,“ zdůraznil náměstek hejtmana Marek Šlapal. Nestátní neziskové organizace zajišťující sociální služby budou podpořeny částkou přesahující 29,73 milionu korun, obce a jejich organizace obdrží podporu ve výši 10,2 milionu korun. „K dalšímu dofinancování ze zůstatku mimořádné dotace, která je ve výši přibližně 30 milionů korun, dojde na zářijovém zasedání zastupitelstva,“ dodal náměstek Šlapal.

Dále zastupitelstvo schválilo zásadní dokumenty pro zajištění sociálních služeb v Jihomoravském kraji v roce 2018. Jedná se o Pravidla řízení o stanovení a přiznání finanční podpory Jihomoravského kraje pro rok 2018 v oblasti podpory poskytování sociálních služeb, kde dochází k významné změně při výpočtu finanční podpory, a to na základě fixních hodnot finanční podpory na lůžko či úvazek. „Tyto stanovené hodnoty byly nastaveny na základě analýzy nákladovosti předchozích let, podle specifik jednotlivých druhů sociálních služeb a byly výrazněji diferencovány. Pravidla umožní poskytovatelům lépe předvídat výši finanční podpory na zajištění svých sociálních služeb. Nastavení výše obvyklých nákladů jednotlivých sociálních služeb se odvíjí i od výše finančních prostředků, které Jihomoravský kraj obdrží ze státního rozpočtu,“ uvedl náměstek Šlapal.

Na financování sociálních služeb podle těchto pravidel by Jihomoravský kraj potřeboval dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 972 milionů korun. Letos zatím kraj obdržel včetně mimořádné dotace částku přes 925 milionů korun. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Vánoční stromky letos potěší děti ve 170 zařízeních

12:46 Lesy ČR: Vánoční stromky letos potěší děti ve 170 zařízeních

Lesníci ze státního podniku rozvážejí 400 stromků do 170 pobytových dětských zdravotnických a sociál…