Jízdné v pražských autobusech zaplatíte bezkontaktní platební kartou

19.12.2014 8:49

Společnost TELMAX ve spolupráci s Českou spořitelnou zavede odbavovací terminály na akceptaci bankovních platebních karet v autobusech pražské MHD. Na lince 119, která spojuje Dejvickou s letištěm Václava Havla, budou moci cestující k platbě jízdného použít bezkontaktní platební karty již na jaře příštího roku. Projekt byl schválen Dopravním podnikem hlavního města Prahy.

Jízdné v pražských autobusech zaplatíte bezkontaktní platební kartou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Autobusové nádraží, ilustrační foto
reklama

Novinku uvítají nejen Pražané, ale především zahraniční turisté, kterým se značně usnadní přeprava MHD po příletu do Prahy. Nemusejí si vyměňovat cizí měnu za české koruny ani studovat, kterou jízdenku si vlastně koupit; stačí jen přiložit platební kartu tak, jak to znají z dopravních systémů jiných evropských velkoměst.  

Zavedení akceptace bezkontaktních platebních karet ve vozidlech je založeno na upgradu odbavovacích jednotek FCU 800, které jsou instalované v dopravních prostředcích, dále na upgradu softwarové aplikace Prodej jízdenek, která je instalována v palubním počítači ve vozidle, a také na upgradu samoobslužného odvodu tržeb od řidičů. Všechny tyto systémy a produkty dodala společnost TELMAX s.r.o.

„Bezkontaktní platby jízdného bankovní kartou budou během několika let běžným evropským standardem. Praha je velmi oblíbenou a vyhledávanou destinací pro návštěvníky z celého světa a je dobré, když jim i ve veřejné dopravě nabídne komfortní a bezpečné řešení, jak si zakoupit jízdenku,“ říká Miroslav Slavík, obchodní ředitel společnosti TELMAX.

„Bezkontaktní platební karty, které jsme začali masově vydávat jako první banka v ČR, se na českém trhu velmi rychle zabydlely. Jen za letošní rok lidé zaplatili přes naše bezkontaktní terminály nákupy v hodnotě přes 44 miliard korun. Češi tak stejně jako zahraniční turisté mohou využít jednoduchou a rychlou platbu při přepravě na letiště,“ říká Jiří Vajgl, manažer bankomatové sítě a platebních terminálů České spořitelny.

„Visa Europe vítá zavedení možnosti platit v pražské MHD bezkontaktní platební kartou. Je to velký přínos pro cestující a jsme rádi, že se Praha tímto krokem přidává k předním světovým metropolím. Nesporné výhody má toto řešení i pro město, které se nemusí zabývat vydáváním a správou karet.  Navíc se jedná o otevřený systém, který lze vylepšovat a rozšiřovat vždy podle aktuálních potřeb, aniž by to znamenalo další zbytečně vysoké náklady na průběžnou modernizaci,“ uvedl Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MeSES: Doporučení k příjezdům ze zahraničí

22:45 MeSES: Doporučení k příjezdům ze zahraničí

Mezioborová skupina MeSES vydává soubor doporučení k příjezdům ze zahraničí a návratům z dovolených.…