KHS Jihočeského kraje: V kraji je již 77 potvrzených případů lymeské boreliózy a osm klíšťové encefalitidy, aktivita klíšťat je mimořádná

29.5.2022 7:34 dop. | Tisková zpráva

Jihočeští hygienici ve 21. týdnu registrují již 77 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy, v týdnu přibylo deset případů. Potvrzeno již bylo i osm případů klíšťové encefalitidy, čtyřikrát více než loni v tomto období.

KHS Jihočeského kraje: V kraji je již 77 potvrzených případů lymeské boreliózy a osm klíšťové encefalitidy, aktivita klíšťat je mimořádná
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje - logo

Český hydrometeorologický úřad pro příští dny předpovídá mimořádnou aktivitu klíšťat, na pětistupňové škále nejvyšší stupeň 5 pro prakticky celé území Jihočeského kraje a celé České republiky s výjimkou nejvyšších horských poloh na západě Šumavy.

„Nástup aktivity klíšťat zatím přináší ve srovnání s loňskou sezonou mimořádný výskyt lymeské boreliózy především na Českobudějovicku a Jindřichohradecku. V končícím 21. týdnu přibylo 10 potvrzených případů. Evidujeme zatím 77 potvrzených případů, o 42 více než vloni v tomto období, kdy jsme jich měli 35. Oproti dvacátému prvnímu týdnu loňského roku je výskyt více než dvojnásobný. Nejvíce onemocnění je letos na Českobudějovicku, kde evidujeme 29 případů, zatímco loni byly ve stejném období jen 4. Okresem s dlouhodobě nejvyšším výskytem je Jindřichohradecko. To má letos již 21 potvrzených případů, vloni bylo 12, Táborsko má 13 případů, Českokrumlovsko 8, Prachaticko 3, Strakonicko 2 a Písecko 1 potvrzený případ. Český hydrometeorologický ústav i pro další dny predikuje nejvyšší, pátý stupeň aktivity klíšťat, znamenající mimořádné riziko napadení klíštětem. U klíšťové encefalitidy registrujeme celkově 8 potvrzených případů v našem kraji, tři jsou na Českokrumlovsku, dva na Jindřichohradecku, a po jednom na Táborsku, Prachaticku a Českobudějovicku. Vloni jsme v tomto období měli jen dva potvrzené případy, aktuální výskyt je tedy i při nižších absolutních číslech čtyřnásobný oproti stejnému období loňského roku. Nejúčinnější obranou před klíšťovou encefalitidou je očkování, které je důležité především pro seniory, kde je riziko komplikovaného průběhu onemocnění a jeho následků nejvyšší,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Co se týče výskytu alimentární infekcí, typických pro letní sezónu, ve srovnání s loňským rokem je jich méně. U salmonelózy hygienici evidují 151 (vloni 200) případů, u kampylobakteriózy je k pátku evidováno 268 případů, vloni v tomto období bylo potvrzeno 317 případů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 14

22:45 ČEZ číslo týdne: 14

14 společností na světě vyrábí jaderné palivo pro lehkovodní reaktory