KIDSOK: Od 1. ledna mohou cestující platit v autobusech kartou

22.12.2017 14:22 | Zprávy

Veřejnou autobusovou dopravu čeká od 1. ledna významná změna. Cestující budou moci ve všech autobusech objednávaných Olomouckým krajem platit kartou. Bezkontaktní karty zároveň začnou sloužit jako nosiče časových jízdenek, například týdenní či měsíční.

KIDSOK: Od 1. ledna mohou cestující platit v autobusech kartou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Autobusové nádraží, ilustrační foto

Nový systém placení pilotně fungoval již řadu měsíců na Jesenicku, k němuž se postupně přidávaly další regiony. Od Nového roku bude tato moderní služba dostupná na celém území Olomouckého kraje.
Bezkontaktní placení bude k dispozici v příměstských autobusech objednávaných krajem a ve vozidlech městské hromadné dopravy v Prostějově, Šumperku, Zábřehu a Přerově. Výjimkou je Dopravní podnik města Olomouce, kde cestující jízdné tímto způsobem prozatím nezaplatí, nicméně i ten bude akceptovat časové jízdenky na platebních kartách. Pro tyto účely proto vybaví své revizory příslušnými čtečkami.

Časové jízdenky bude možné nakupovat v e-shopu, případně v předprodejních místech. Jedna cesta „na přepážku“ čeká také občany, kteří mají nárok na slevu jízdného, typicky například žáky a studenty. Systém je připraven například i na ztrátu platební karty, jež v tomto případě nemusí znamenat, že lidé o svou měsíční jízdenku přijdou. Cestující v tomto případě kartu jednoduše deaktivuje přes e-shop a předplatné přenese na novou kartu nebo o to požádá na předprodejním místě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha investuje do zázemí pro zaměstnance

16:18 Letiště Praha investuje do zázemí pro zaměstnance

Letiště Praha vyhlašuje veřejnou zakázku na zhotovitele nového parkovacího domu určeného pro zaměstn…