KRNAP: Nebezpečné stromy podél cest musí k zemi

25.04.2021 11:09

Lesníci Správy Krkonošského národního parku pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů, nacházejících se v blízkosti turistických cest a silnic.

KRNAP: Nebezpečné stromy podél cest musí k zemi
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Nebezpečné stromy jsou následně pokáceny, aby se snížilo riziko škod na majetku či zdraví osob. V těchto dnech pracují těžaři na likvidaci rizikových stromů podél silnice č. 295 mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem.

V národním parku je přes tisíc kilometrů turistických cest, účelových komunikací a silnic. S ohledem na charakter území vede velká část z nich lesními porosty. Poblíž cest pak vlivem gradace podkorního hmyzu (zejména lýkožrouta smrkového) nebo v důsledku jiných faktorů (např. sucha) mohou být potenciálně nebezpečné stromy. Lesníci se snaží tyto rizikové stromy vyhledávat a dle finančních možností je každoročně asanovat.

Zároveň se ale snažíme, aby z blízkosti silnic a cest zmizely opravdu jen vskutku nebezpečné stromy. Klademe důraz na to, aby stromy blížící se konci svého života a případně jejich torza, která nepředstavují akutní nebezpečí, v lese zůstaly jako biotopové stromy, ve kterých nacházejí domov různé druhy ptáků, hmyzu i hub.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Neprávem opomíjená přírodní rezervace Ostrůvek při průzkumu překvapila

22:30 AOPK: Neprávem opomíjená přírodní rezervace Ostrůvek při průzkumu překvapila

V nevelké přírodní rezervaci Ostrůvek na Tachovsku v chráněné krajinné oblasti Český les bylo objeve…