Kamenný herbář v muzeu představí i několik milionů let staré fosilie

08.12.2014 7:31

Pod pojmem herbář si obvykle představíme zalisované rostliny. O tom, že flóra může být vtlačena a konzervována přímo v kameni vypovídá i výstava nazvaná Kamenný herbář, která začne v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve čtvrtek 4. prosince. Vystavena bude část unikátní sbírky fosilní flóry z geologického fondu Hornonitrianského múzea v Prievidzi.

Kamenný herbář v muzeu představí i několik milionů let staré fosilie
Foto: 14|15 Baťův institut
Popisek: Nová výstava Kamenný herbář představuje unikátní sbírky fosilní flóry.

„Výstava představuje výběr třetihorních zkamenělých rostlin, starých 13 až 14 milionů let, výjimečně dobře zachovaných v podobě listů, plodů, větviček a částí kmenů,“ přiblížila kurátorka výstavy Ludmila Nejeschlebová. Sbírku reprezentuje téměř 200 zástupců fosilní flóry, mezi kterými se nachází mnoho vyhynulých či exotických druhů rostlin, jako je sekvoj, skořicovník, vavřín, ambrovník, lotos a desítky jiných, které se dnes na území střední Evropy již nevyskytují.

Pro lepší představu jsou fosilní otisky doplněny listy a plody jejich současných příbuzných získaných ze slovenských i zahraničních arboret, botanických zahrad a parků. Tyto jedinečné exponáty doplňuje textová část a obrazové rekonstrukce třetihorní krajiny.

Mnoho vystavených exponátů navíc pochází z těžby uhlí handlovsko-novácké pánve. Tato oblast i v současnosti zůstává nejen uhelným, ale i paleobotanickým fenoménem celoslovenského významu. Ve vitrínách ale mohou lidé obdivovat i nejrůznější vzácné kousky od soukromých sběratelů.

„Mezi největší rarity například patří duxit – pryskyřice zachovaná v kmeni stromu,“ dodala Ludmila Nejeschlebová.

Tato svým charakterem ojedinělá výstava je sestavena ze sbírek Hornonitranského muzea v Prievidzi, autorského tandemu Ing. Kataríny Keratové a Ing. Martina Smatany.

Výstava se nachází v přízemí budovy 14 – ve výstavních prostorách muzea a potrvá do 1. března. K výstavě budou připraveny i edukační programy pro školy, které začnou od ledna.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NPÚ: Rekonstrukce železničního mostu na Výtoni – perspektiva pro památku i potřeby města

9:50 NPÚ: Rekonstrukce železničního mostu na Výtoni – perspektiva pro památku i potřeby města

Správa železnic představila veřejnosti vítězný návrh stavební rekonstrukce a doplnění železničního p…