Kancelář prezidenta republiky se otevírá veřejnosti

12.11.2015 16:01

Kancelář prezidenta republiky připravila program pravidelných exkurzí na Pražském hradě pro školní třídy a další zájemce z řad veřejnosti. Během exkurze návštěvníci nahlédnou do architektonicky zajímavých prostor Pražského hradu a seznámí se s postavením a činností prezidenta republiky a jeho úřadu, jehož historie sahá až do roku 1919, kdy byl na popud prvního československého prezidenta T. G. Masaryka založen a jehož existence pokračuje bez přerušení až do dnešních dnů.

Kancelář prezidenta republiky se otevírá veřejnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Návštěvníci budou mít možnost navštívit různé části Pražského hradu, ve kterých Kancelář prezidenta republiky sídlí, a ve kterých vykonává své ústavní pravomoci hlava státu. Prohlídka je zavede do míst, z nichž většina není veřejnosti běžně přístupná ani v rámci pravidelných dnů otevřených dveří. V Jižním křídle Nového paláce si budou moci prohlédnout prostory bývalého reprezentačního bytu prvního prezidenta T. G. Masaryka včetně jeho pracovny, která se dochovala v téměř autentické podobě. V přilehlých salónech s unikátními fotografiemi ze sbírek Archivu Pražského hradu a Archivu Kanceláře prezidenta republiky budou moci účastníci exkurze sledovat proměnu habsburského Pražského hradu na sídlo prezidenta nové vzniklého demokratického Československa. Zpřístupněn bude i kinosál z 60. let 20. století, kde se účastníci exkurze dozví více nejen o historii Kanceláře i její současné podobě a činnostech, které vykonává, ale také o ústavních pravomocích prezidenta republiky.

Součástí budou i krátké besedy s vedoucími zaměstnanci Kanceláře, kteří přítomné seznámí s hlavními úkoly jejich útvarů a popíší praktické fungování Kanceláře jako organizační složky státu. Na informačních panelech s bohatými obrazovými materiály z archivních sbírek budou mít návštěvníci možnost se seznámit s prací prezidenta republiky v historickém kontextu.

Exkurze v délce trvání cca 60 minut je po celou dobu doplňována výkladem zkušených průvodců z řad zaměstnanců Kanceláře a je zdarma. Návštěva je vhodná zejména pro žáky 2. stupně základních škol, studenty středních a vysokých škol a pro všechny další zájemce o historii, architekturu, právo či českou státnost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Letošní Lipno Ice Marathon se díky počasí poběží na ledu

21:20 Turistický spolek Lipenska: Letošní Lipno Ice Marathon se díky počasí poběží na ledu

Adéla Černá a Petr Beneš - organizátoři tradičního extrémního, běžeckého závodu Lipno Ice Marathon, …