OTÁZKA: Jak se podle vás změnily postupy a přístupy monitorace v českém zdravotnictví za poslední dva roky?
Monitorace ve zdravotnictví se týká více oborů, ale v současné době mezi nimi dominuje hodnocení srdečního rytmu pomocí EKG záznamu. Do roku 2008 se používaly převážně kontinuální EKG záznamy omezené na 24 hodin, zvané Holterovské, a pak záznamy krátkých 30 sekundových úseků EKG. Ty se nahrávaly záznamníkem, jenž si pacient v okamžiku potíží přitiskl na hrudník. Nahrávku pak aktivoval příslušným tlačítkem. Tyto záznamníky již umožňovaly přenos EKG záznamu na internetový server po telefonu, nicméně pouze přes pevnou linku. Navíc na druhé straně musel někdo telefon přijmout. Tyto hovory v běžné pracovní době přijímala sestra v ambulanci, v noci pak obvykle sestra sloužící na jednotce intenzivní péče. Tento systém byl tedy velmi nepraktický.
OTÁZKA: Po roce 2008 tedy došlo v tomto směru ke zlepšení?
Jsem přesvědčen, že ano. Od roku 2008 skupina mladých lidí složená vesměs z kardiologických techniků rozvíjí moderní metody monitorace EKG. Ty umožňují dlouhodobý a v mnoha případech prakticky kontinuální záznam všech důležitých odchylek srdečního rytmu. Zachycené záznamy se pak automaticky přenáší přes GSM síť na zabezpečený server. Tam jsou údaje přístupné prohlížení a hodnocení jen oprávněnými osobami. Tato společnost samozřejmě rozvíjí monitoraci i jiných parametrů, například krevního tlaku, hladiny cukru v krvi nebo ukazatelů krevní srážlivosti. Oceňuji především to, že telemedicínu tehdy uvedli do praxe během tří měsíců bez velkých slov a bez dotací.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva