Kardiologové z Homolky zahajují nový způsob léčby vysokého krevního tlaku v České republice

23.05.2016 16:07

Po světovém prvenství v léčbě vysokého krevního tlaku ultrazvukovým působením na karotické tělísko v počátku letošního roku se kardiologové z Nemocnice Na Homolce jako první v České republice rozhodli zahájit klinický výzkum nové možnosti léčby vysokého krevního tlaku, tentokrát za pomoci alkoholu.

Kardiologové z Homolky zahajují nový způsob léčby vysokého krevního tlaku v České republice
Foto: Nemocnice Na Homolce
Popisek: Nemocnice Na Homolce

U pacientů, kteří nemají detekovatelné karotické tělísko je to další možná cesta k jejich léčbě.

Tato nefarmakologická léčba je určena pacientům s extrémně vysokým krevním tlakem, kterým již léky nepomáhají. Při zákroku se neaplikuje žádná energie katétrem ani zevně ultrazvukem, jak bylo prováděno na kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce doposud, ale do okolí ledvinných tepen se aplikuje dehydrovaný alkohol za účelem vymizení aktivity sympatických nervových vláken. Kolem ledvinné tepny totiž probíhají důležité nervy, které jsou součástí tzv. autonomního nervstva a podílejí se na systému regulace krevního tlaku buď přímou, anebo nepřímou cestou. Doposud používané katétrové systémy k provedení tohoto zákroku (s výjimkou externě aplikované ultrazvukové energie) nebyly vždy technicky účinné a neprokázaly výjimečný efekt. Cílem jakéhokoliv zákroku v této oblasti je postihnout pokud možno všechny nervové pleteně sympatického nervstva, které probíhají kolem ledvinných tepen. Speciální katétr určený k aplikaci alkoholu má vysunovací mikrojehličky, pomocí nichž se přes cévní stěny ledvinné tepny aplikuje koncentrovaný 96% alkohol do oblasti, kde probíhají nervová vlákna. Jejich cíleným narušením se pak docílí následného snížení krevního tlaku.

Tento zákrok provádí doposud pouze 20 pracovišť v Evropě a již je certifikován k provádění na území EU značkou CE. Do projektu bude postupně zařazeno 120 nemocných, kterým bude aplikováno 0,6 ml dehydrovaného alkoholu na renální tepnu. Pacienti jsou pečlivě vyšetřeni ultrazvukem renálních tepen před výkonem a po zákroku (renální duplexní sonografie), a to v 1. měsíci

Primárním cílem je průkaz účinnosti, tzn.:

1. Dojde ke snížení průměrného 24hodinového ambulantního systolického krevního tlaku po zákroku ve srovnání se vstupními hodnotami podle měření při kontrole po 6 měsících.

2. Dojde ke snížení počtu léků a jejich dávek (léky určené ke snížení krevního tlaku nazýváme antihypertenziva.)

3. Kontrolní vyšetření CT nebo MR (počítačové tomografie a magnetické rezonance) prováděné k ověření bezpečnosti neprokáže poruchu průchodnosti ledvinných tepen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňský Prazdroj: Magda Vášáryová čestnou znalkyní plzeňského ležáku

22:40 Plzeňský Prazdroj: Magda Vášáryová čestnou znalkyní plzeňského ležáku

Plzeňský Prazdroj každoročně společně s vyhlášením vítěze soutěže pro nejlepší výčepní Pilsner Urque…