Kaufland: Padly další rozsudky v případech „šmejdů“

1. 2. 2014 13:34

Jedním z hlavních společenských témat roku 2013 byl boj proti pořadatelům předváděcích akcí, na kterých jejich organizátoři okrádají seniory ve velkém. Masivní vlna mediálního zájmu, kterou zvedl dokument Šmejdi, dokonce vyústila ve schválení vládní novely zákona o ochraně spotřebitele. A první rozsudky v neprospěch „šmejdů“ už začaly padat.

Kaufland: Padly další rozsudky v případech „šmejdů“
Foto: Kaufland
Popisek: Kaufland

Situace, kdy firma zve spotřebitele na zájezdy a podobné akce, během nichž jim nabízí, zpravidla pod nátlakem nebo za použití klamavých obchodních triků zboží, které je proti srovnatelným výrobkům v kamenných obchodech několikanásobně předražené. Podobný leták lákající na výlet třeba na Orlík našel ve schránce asi každý. Tomu je ale nyní konec.  

Sněmovna ve zrychleném režimu schválila vládní novelu, která posílila pravomoci České obchodní inspekce nad předváděcími prodejními akcemi. Prodejci nebo pořadatelé budou muset inspekci zasílat dopředu informaci o místu a datu konání akcí i o tom, jaké zboží na nich budou nabízet. Za porušení nových povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Vláda chce touto novelou zabránit zneužívání důvěry a zranitelnosti spotřebitelů ze strany neseriózních podnikatelů.

Úspěšně se s podobným případem vypořádala i společnost Kaufland, když na podzim loňského roku podala žalobu na jistou firmu a soudní řízení vyhrála. Organizátoři prodejní akce si u obchodního řetězce objednali množství dárkových poukázek v hodnotě 150 Kč a poté je použili právě na reklamních letácích. Tím se dopustili zneužití dobrého jména firmy Kaulfand a klamání zákazníků. „Na zákaznické lince se začaly množit telefonické hovory ohledně předváděcí akce a soutěže, obojí údajně pod záštitou naší společnosti“, vysvětluje tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl původ soudního sporu.

Případů, kdy neseriózní prodejci parazitují na dobré pověsti firmy a využívají k tomu třeba i její obchodní plochy, je více. Důležité je, nenechat si takové jednání líbit, a to ani v případech podvedených jednotlivců. Vyhrané soudní spory jsou důkazem, že se boží mlýny melou pomalu, ale jistě. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Vodní nádrže sehrály letos důležitou roli

21:39 Povodí Moravy: Vodní nádrže sehrály letos důležitou roli

Minimum srážek a vysoké teploty, letošní léto nasbíralo rekordy na úrovni tří historických suchých o…