Komunální volby pod drobnohledem nevládních organizací

24.09.2014 20:17

Nevládní organizace Oživení, Nadační fond proti korupci, Transparency International a Naši politici monitorují manipulaci komunálních a senátních voleb. Máme k dispozici jasné indicie, že v blížících se volbách bude docházet ke kupčení s hlasy a k účelovému stěhování voličů.

Komunální volby pod drobnohledem nevládních organizací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Kupčení s hlasy a stěhování voličů při minulých komunálních volbách probíhalo zejména v oblastech s častým výskytem vyloučených lokalit. Jednalo se především o severní Moravu a severní Čechy (Krupka, Jirkov, Roudnice nad Labem, Český Těšín, Bohy, Kadaň, Karlova Studánka atd.).  Dle našich dosavadních zjištění bude k manipulaci voleb docházet letos i na jiných místech České republiky. Tyto lokality sledujeme a i ve volební dny budeme bedlivě monitorovat. Kupčení s hlasy je sice trestným činem, i tak to ale neodrazuje organizátory nakupování hlasů od podobných aktivit. Prokázat volební korupci je totiž velmi obtížné, a policie tak stíhá jen minimum osob, které zákon porušují.

Ambicí společné aktivity čtyř nevládních organizací není jen kupčení s hlasy zmapovat a upozornit tak na rozsah tohoto jevu, ale navrhnout taková opatření, která by nakupování hlasů mohla do budoucna minimalizovat.

Vyzýváme všechny občany, kteří zpozorují cokoliv podezřelého v souvislosti s hlasováním u letošních voleb, aby nás neprodleně kontaktovali. Veškeré relevantní poznatky budou po volbách zpracovány do případného trestního oznámení či návrhu na přezkum voleb.

Nakonec všechny zveme na společnou tiskovou konferenci, kde budeme prezentovat výsledky monitoringu. Proběhne bezprostředně po skončení komunálních voleb dne 13. října.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Plukovnice Šárka Havránková uspěla ve volbě viceprezidenta Interpolu

19:44 Policie ČR: Plukovnice Šárka Havránková uspěla ve volbě viceprezidenta Interpolu

Dne 18. října 2019, v závěrečný den 88. Valného shromáždění INTERPOLu, konaného v Santiagu, hlavním …