Komunální volby pod drobnohledem nevládních organizací

24.09.2014 20:17

Nevládní organizace Oživení, Nadační fond proti korupci, Transparency International a Naši politici monitorují manipulaci komunálních a senátních voleb. Máme k dispozici jasné indicie, že v blížících se volbách bude docházet ke kupčení s hlasy a k účelovému stěhování voličů.

Komunální volby pod drobnohledem nevládních organizací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost
reklama

Kupčení s hlasy a stěhování voličů při minulých komunálních volbách probíhalo zejména v oblastech s častým výskytem vyloučených lokalit. Jednalo se především o severní Moravu a severní Čechy (Krupka, Jirkov, Roudnice nad Labem, Český Těšín, Bohy, Kadaň, Karlova Studánka atd.).  Dle našich dosavadních zjištění bude k manipulaci voleb docházet letos i na jiných místech České republiky. Tyto lokality sledujeme a i ve volební dny budeme bedlivě monitorovat. Kupčení s hlasy je sice trestným činem, i tak to ale neodrazuje organizátory nakupování hlasů od podobných aktivit. Prokázat volební korupci je totiž velmi obtížné, a policie tak stíhá jen minimum osob, které zákon porušují.

Ambicí společné aktivity čtyř nevládních organizací není jen kupčení s hlasy zmapovat a upozornit tak na rozsah tohoto jevu, ale navrhnout taková opatření, která by nakupování hlasů mohla do budoucna minimalizovat.

Vyzýváme všechny občany, kteří zpozorují cokoliv podezřelého v souvislosti s hlasováním u letošních voleb, aby nás neprodleně kontaktovali. Veškeré relevantní poznatky budou po volbách zpracovány do případného trestního oznámení či návrhu na přezkum voleb.

Nakonec všechny zveme na společnou tiskovou konferenci, kde budeme prezentovat výsledky monitoringu. Proběhne bezprostředně po skončení komunálních voleb dne 13. října.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Prodej DAB+ přijímačů v České republice dynamicky roste

19:38 Český rozhlas: Prodej DAB+ přijímačů v České republice dynamicky roste

Meziroční prodej DAB+ přístrojů v České republice vzrostl téměř o 140 %. Na trhu také stoupl podíl p…