Konzervativní strana: Skutečně vám nevadí stavět pomníky význačnému představiteli zločinného komunistického režimu?

29.04.2016 16:48

Konzervativní strana zaslala před téměř třemi roky (10. června 2013) pod názvem „Neoslavujte poradce vrahů“ otevřený dopis členkám a členům Zastupitelstva města Hodonína. Tímto dopisem jsme protestovali proti záměru umístit ve městě Hodoníně pamětní desku komunistickému ekonomovi a politikovi Valtru Komárkovi a vyzvali jsme oslovené zastupitelky a zastupitele, aby od záměru upustili, popř. aby aktivně zabránili jeho realisaci a tím nepřipustili ostudu města Hodonína.

Konzervativní strana: Skutečně vám nevadí stavět pomníky význačnému představiteli zločinného komunistického režimu?
Foto: konzervativnistrana.cz
Popisek: Konzervativní strana - logo

Dne 12. dubna 2016 byl Radou města Hodonína schválen návrh (usnesení č. 2917) na umístnění pamětní desky Valtra Komárka na budovu MěÚ Hodonín, Horní Valy 2 (tedy na bývalou budovu Okresního výboru Komunistické strany Československa). Na desce má být mmj. uvedeno, že ji věnují ČSSD a město Hodonín.

Na jednán Zastupitelstva města Hodonína 26. dubna 2016 citoval, coby občan města Hodonína, člen Konzervativní strany pan Pavel Raus podstatné pasáže z výše uvedeného otevřeného dopisu a vznesl tyto otázky:

Skutečně vám nevadí stavět pomníky význačnému představiteli zločinného komunistického režimu? Bude jeho pamětní deska zejména za jeho přátelství s Che Guevarou, který hned v počátcích kubánské revoluce nechal popravit více než osm tisíc odpůrců režimu, dalších devět tisíc lidí zemřelo bez soudu a dalších dvacet tisíc lidí bylo hned v počátcích lidové revoluce zatčeno a krutě mučeno? Bude jeho deska za odvedenou práci lektora v UV KSČ? Nebo za podíl na měnové reformě či „pouze“ za dlouholetou obětavou činnost ve prospěch KSČ a všeho československého lidu?

Na dotazy reagoval místostarosta Hodonína pan Jiří Janda (ČSSD), z jehož odpovědi vyjímáme (celá reakce dostupná na zvukovém záznamu z jednání Zastupitelstva 26.4.2016):

...v tom roce 2013, o kterém jste hovořil, Lidový dům ČSSD požádal město Hodonín o to, aby mohla být umístěna ve městě Hodoníně nějaká pamětní deska nebo nějaká zmínka, že pan Komárek tady žil. Rada, tehdejší, s tím vyslovila souhlas. ... Bohužel, na to nebylo usnesení a na to reagovala současná rada tak, aby město Hodonín trochu zachovávalo svou tvář v tom smyslu, že rozhodnutí, která město Hodonín vydá a která dává, jsou rozhodnutí, která za něco stojí a není to jenom cár papíru. A osobně si myslím, že pan Komárek ... určitě za tu zmínku stojí, i když můžeme k tomu mít spoustu různých výhrad, které jste tady pronesl. Se spoustou věcí prostě se těžko bude dát polemizovat, nicméně já bych aspoň zdůraznil, že panu Komárkovi můžeme také dát tu pamětní desku za to, že ten Hodonín zviditelnil jako své rodné město, protože najdete jeho publikace po celém světě a určitě to stojí za to.“

Odpověď pana místostarosty považujeme za dílem zmatečnou (Rada vyslovila souhlas, ale usnesení „na to nebylo“), dílem za alibistickou (není žádnou ostudou změnit špatné rozhodnutí – naopak...) a zejména za věcně pomýlenou: pan Valtr Komárek nesporně své rodné město Hodonín zviditelnil, ale to samo o sobě nic neříká o tom, zda v pozitivním smyslu. Ani ti komunisté a nacisté, kteří byli ve své odbornosti skutečně profesionálně zdatní, nečiní svým rodným místům dobré jméno a civilisovaný svět to ví. Konečně je pobuřující, že když se takto nesoudně a nestoudně chová ČSSD, zatahuje do této hanby město Hodonín – jen proto, že existuje nějaká momentální většina v Radě města.

Za Konzervativní stranu

Svatopluk Kalužík, předseda Městského sdružení Konzervativní strany Brno

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Lidé již potřetí vybrali prezidenta České republiky v přímé volbě

9:18 ČSÚ: Lidé již potřetí vybrali prezidenta České republiky v přímé volbě

V historicky třetí přímé volbě prezidenta republiky zvítězil Petr Pavel. Hlasovalo pro něj 58,32 % v…