Kovosvit MAS povede od ledna nový generální ředitel

23.11.2016 15:20

Do funkce generálního ředitele podniku Kovosvit MAS přijde po pěti letech opět Libor Kuchař. Vystřídá Filipa Winkelhofera, který odchází ze zdravotních důvodů. Ke změně dojde na konci roku.

Kovosvit MAS povede od ledna nový generální ředitel
Foto: Kovosvit MAS
Popisek: Kovosvit MAS

Filip Winkelhofer působil ve funkci generálního ředitele a člena představenstva v klíčovém období po nástupu nové investora, společnosti Industry Innovations, od 12. 9. letošního roku. Obě funkce bude zastávat do 31. 12. 2016. Libor Kuchař ho vystřídá k 1. 1. příštího roku.

Právě díky tomu, že se Filip Winkelhofer vrátil do čela podniku, si Kovosvit MAS udržel elementární důvěru zaměstnanců, dodavatelů a dalších partnerů podniku. „Podařilo se mu zastavit počínající vlnu odchodů zaměstnanců, zajistit komunikaci s dodavateli, rychle posílit obchodní úsek a zacílit na jiné trhy mimo Ruska, na kterém byl Kovosvit MAS před naším příchodem převážně závislý,“ oceňuje Filipa Winkelhofera Jaroslav Strnad, majitel skupiny Czechoslovak Group, která projekt záchrany Kovosvitu MAS zaštiťovaný společností Industry Innovations podporuje jako strategický partner.

Otevřené dveře do Czechoslovak Group

Působení dosavadního generálního ředitele bylo od počátku dohodnuto jako přechodné. Katalyzátorem personální změny se ale nakonec staly osobní okolnosti. Filip Winkelhofer ke svému odchodu uvádí: „Přestože jako každý člověk považuji své zdraví za soukromou věc, pro dobro Kovosvitu MAS a pro jasné vysvětlení mého odchodu sděluji, že jdu v nejbližší době na operaci, po které je nutná několikaměsíční rekonvalescence. I když situace Kovosvitu je výrazně lepší než v létě, podnik by v této době neměl zůstat několik týdnů či měsíců bez fungujícího generálního ředitele. Proto přichází můj nástupce, kterého si jako kompetentního manažéra vysoce vážím a kterému přeji hodně úspěchů při rozvoji Kovosvitu.“  

Vzhledem k vynikající práci, kterou Filip Winkelhofer při nastartování Kovosvit MAS v krizové situaci odvedl, je otevřená otázka jeho dalšího působení ve skupině Czechoslovak Group. „Panu řediteli děkujeme za odvedenou práci a přejeme mu co nejrychlejší uzdravení a návrat do pracovního procesu. Po jeho příchodu z rekonvalescence budeme jednat o možnostech, jak se může zapojit do budování naší skupiny, pokud o to bude mít zájem,“ uvádí personální ředitel Czechoslovak Group Michal Batelka.

Návrat do známého prostředí

Nastupující generální ředitel Libor Kuchař již v čele Kovosvitu stál od ledna 2006 do dubna 2011, předtím v něm půl roku zastával funkci finančního ředitele. Absolvent Táborského gymnázia a Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického má za sebou od 90. let minulého století působení v celé řadě manažerských pozic v českých i nadnárodních výrobně orientovaných firmách a firemních skupinách.

Působil ve funkcích generálních a finančních ředitelů a má za sebou řadu restrukturalizačních a rozvojových projektů v mezinárodním prostředí.

Při svém více než pětiletém působení v Kovosvitu MAS se Libor Kuchař zasadil mimo jiné o restrukturalizaci výroby i administrativy, čímž došlo ke 40% zvýšení produktivity práce. Zadluženost společnosti se v tomto období snížila o polovinu. Mezi další úspěchy patří provedení firmy finanční krizí v letech 2009 a 2010 při současném udržení investiční aktivity a projektů technického rozvoje, založení dceřiné společnosti v Polsku a v neposlední řadě uvedení strojů umožňujících pětiosé obrábění na trh.

„Když jsem od pana Strnada dostal nabídku k návratu do Kovosvitu, neváhal jsem. Významnou roli v mém rozhodování sehrálo to, že prostředí společnosti dobře znám, líbí se mi přístup, s jakým pan Strnad přistupuje k záchraně této tradiční společnosti. Rád využiji svých zkušeností k tomu, abych pokračoval v práci, kterou po převzetí Kovosvitu ze strany Industry Innovations započal současný generální ředitel Filip Winkelhofer,“ říká ke svému staronovému angažmá Libor Kuchař, jenž do Kovosvitu přijde ze žirovnické společnosti Detail CZ, kde působí rovněž na pozici generálního ředitele.

Vývoj situace Kovosvit MAS od vstupu Industry Innovations do současnosti

V období letošních prázdnin se v podniku doslova zastavil provoz. Byly pozastaveny dodávky, montáž byla zastavena a počaly hromadné odchody zaměstnanců.

Situace se v podniku se změnila po vstupu nového investora, společnosti Industry Innovations v září, s nímž se vrátil i staronový generální ředitel Filip Winkelhofer. Následuje shrnutí vývoje v podniku Kovosvit MAS od září 2016 do současnosti v jednotlivých oblastech.

Celková strategie

Byl vytvořen plán restrukturalizace a racionalizace. Došlo k okamžitému uříznutí všech neproduktivních businessů. Společnost se nyní zaměřuje na efektivní řízení, kontrolu a důslednou exekuci plánu pro zajištění provozního financování. Finanční řízení sleduje důsledně cash flow a hospodaření.

Finanční situace podniku

Společnost je finančně stabilizovaná, dochází k postupnému umořováním závazků po splatnosti. Pro rok 2017 jsou plánovány tržby na úrovni tržeb 1,65 mld. Kč. Mimo hlavního businessu prodeje strojů a technologií je druhým nejvýznamnějším přispěvatelem do rozpočtu vlastní slévárna s tržbou 340 mil Kč ročně.

Personální řízení a zaměstnanci

Byla zajištěna manažerská, personální a organizační stabilita firmy s obsazením klíčových pozic, a to na všech úsecích. Nově vytvořená plochá organizační struktura zajišťuje přímé a rychlé řízení, nutná je vždy plná informovanost všech zaměstnanců o aktuálním stavu a zamýšlených krocích. Společnost má nového obchodního ředitele, ředitele servisu a personálního ředitele, do firmy se s generálním ředitelem vrátila i finanční ředitelka. Každé oddělení má svého vedoucího. Probíhá vyjednávání o kolektivní smlouvě. Poděkování patří odborům, které přispěly ke stabilizaci situace v podniku. Aktuální stav zaměstnanců je 620, což je o cca 120 méně než na začátku roku 2016.

Obchod a trhy

Růst obchodu převyšuje původní očekávání a za to patří především poděkování našim zákazníkům, kteří zachovali Kovosvitu MAS přízeň a důvěřují kvalitě jeho služeb a produktů.

Primární důraz je mimo nutných úsporných opatření samozřejmě kladen na rozvoj obchodních aktivit včetně poprodejních služeb. Pro další život jsou klíčové tržby a marže. Na vysoké úrovni funguje obchodní tým tuzemského prodeje, stejně jako tým v dceřiné společnosti v Polsku. Dále probíhají nábory obchodních manažerů k posílení exportního prodeje.

Daří se získávat nové kontrakty především přímým prodejem doma, na Slovensku i v dceřiné společnosti v Polsku. Při zachování plné podpory těchto trhů je však cílem plně nastartovat exportní aktivity. Obnovují se také obchodní kanály do Ruska, avšak obchody musí být finančně zajištěné a bezpečné. 

Vztahy s dodavateli

Jsou zajištěny dodavatelské vztahy, probíhá intenzivní komunikace s dodavateli, byla obnovena dodávková schopnost výrobního materiálu i služeb potřebných k zajištění chodu. Dle uzavíraných dohod hradí Kovosvit MAS spolu s novými dodávkami také části závazků po splatnosti v objemech, které si může dovolit s ohledem na příliv finančních prostředků. Dochází k postupnému snižování závazků po splatnosti. Dodavatelům Kovosvit MAS patří hluboký dík za podporu v krizovém období.

O společnosti Kovosvit MAS, a. s.

Společnost má 77letou tradici ve výrobě a vývoji obráběcích strojů. Je nositelem mnoha ocenění za technický přínos ve vývoji obráběcích strojů v České republice. Svým výrobním sortimentem se orientuje hlavně na subdodavatele pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. Kovosvit MAS nabízí svým zákazníkům komplexní služby, individuální řešení, flexibilitu a výrobky té nejvyšší kvality. V září letošního roku vstoupila do Kovosvitu MAS jako strategický investor společnost INDUSTRY INNOVATIONS. Přestože INDUSTRY INNOVATIONS spolupracuje s holdingem CZECHOSLOVAK GROUP, působí samostatně a není členem tohoto holdingu, do něhož nepatří ani organizačně ani z hlediska manažerských procesů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa: Kontrola odhalila nevyhovující prodej živých ryb a zkažené chlazené ryby

22:26 Státní veterinární správa: Kontrola odhalila nevyhovující prodej živých ryb a zkažené chlazené ryby

Státní veterinární správa provedla společnou kontrolu s policií v areálu tržnice An Dong v Praze Mal…