Kraj Vysočina: Ve Věži funguje komunitní bydlení pro osoby s chronickým duševním onemocněním

27.12.2022 9:10 | Tisková zpráva

Kraj Vysočina předal k užívání speciální komunitní domácnosti, tentokrát pro osoby s chronickým duševním onemocněním ve Věži.

Kraj Vysočina: Ve Věži funguje komunitní bydlení pro osoby s chronickým duševním onemocněním
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

„12 klientů s nižším stupněm postižení se od Nového roku bude učit o sebe starat, a to včetně vaření, úklidu, praní prádla a dalších činností, souvisejících s životem v běžné domácnosti. Bude to velká výzva pro klienty i personál. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 44966 lidí
Pokud se start podaří, mají tito klienti velkou šanci zvládnout návrat do normálního života a začít fungovat třeba i bez nutnosti setrvání v pobytových sociálních či zdravotních zařízeních,“ popsal význam komunitního bydlení pro osoby s postižením radní pro oblast sociálních věcí Kraje Vysočina Jan Tourek.

Domov ve Věži, v rámci kterého budou komunitní domácnosti fungovat, je jediným pobytovým zařízením pro osoby s chronickým duševním onemocněním v Kraji Vysočina a starají se zde celkem o 91 klientů. Otevřením nových domácností dochází nejen k navýšení kapacity zařízení, ale také k  výraznému zkvalitnění integrace klientů. Z ústavní péče, kde klienti téměř nemají možnost zapojit se do běžných každodenních úkonů souvisejících s chodem domácnosti, se někteří z nich přestěhují do domácností, kde se s pomocí personálu začnou o vše starat. „Nebude to pro ně jednoduché, ale jsou velice pozitivně namotivováni a věřím, že postupně vše zvládnou. Budeme jim s personálem maximálně nápomocni,“ podpořil klienty ředitel Domova ve Věži Vladimír Frič.

Dva komunitní domky se nacházejí v nové zástavbě obce Věž, v blízkosti hlavního objektu. Pozemky pro stavbu poskytla zdarma obec Věž. Stavba byla realizována v rámci dotační programu IROP, ze kterého se Kraji Vysočina podařilo získat 90% nákladů.

reklama

autor: Tisková zpráva

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Česká republika získala na evropském finále dopravní soutěže bronz

7:14 BESIP: Česká republika získala na evropském finále dopravní soutěže bronz

Česká republika dosáhla i letos na mezinárodní úrovni dalšího velkého úspěchu – na evropském finále …