Kraj úspory na energiích znovu investuje

03.06.2014 13:48

Díky využití metody energetických služeb se zárukou úspor (EPC) měl Pardubický kraj loni smluvně zajištěny úspory energie ve výši 20 milionů korun. Jak informovala radní Ludmila Navrátilová, dosažená úspora energie byla ve skutečnosti o 34 procent vyšší. Díky tomu mohl kraj investovat do dalších energeticky úsporných opatření například v elektrotechnické průmyslovce v Pardubicích a v dalších školách.

Kraj úspory na energiích znovu investuje
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Pardubický kraj
reklama

„Za rok 2013 přesáhla celková reálná úspora 37 milionů korun,“ uvedla radní Navrátilová a pokračovala: „Po odečtení všech nákladů na projekt, splátky bance a náklady na management zůstala příspěvkovým organizacím Pardubického kraje úspora ve výši 8,5 milionu korun. Díky těmto projektům jsme také snížili emise oxidu uhličitého o 4,5 tisíce tun.“

Kraj se proto po dohodě se společností ENESA a.s., jedním z poskytovatelů energetických služeb, rozhodl tyto prostředky investovat do dalších energeticky úsporných opatření. Ve Vyšší odborné škole a Střední škole technické Česká Třebová a Gymnáziu Pardubice byly vyměněny termostatické ventily. V prvně jmenované škole byl také rozšířen systém měření a regulace. Ve Střední průmyslové škole elektrotechnické a Vyšší odborné škole Pardubice mají nyní v tělocvičně zateplený strop a kompletně zrekonstruované osvětlení. Ve Střední škole automobilní v Ústí nad Orlicí byl přepojen systém přípravy teplé vody. 

Celková výše znovu investovaných úspor činila 1 140 000 korun.

Modernizace energetiky metodou energetických služeb se zárukou započala v roce 2007, kdy bylo v Pardubickém kraji investováno 138 milionů korun. Ve 41 objektech byl úplně rekonstruován nebo modernizován zdroj a distribuce tepla včetně individuálního systému regulace vytápění. V červenci roku 2013 pak byl zahájen zatím nejnovější, v pořadí již šestý projekt EPC, a to v Pardubické krajské nemocnici, s investičními náklady 90,6 milionů korun.

Výhoda projektů EPC spočívá v tom, že počáteční investice se vrátí ze smluvně daných a prokázaných úspor, za které nese odpovědnost poskytovatel energetických služeb. Bonusem je pak investiční zhodnocení objektů.

Na celý komplex energeticky úsporných opatření uzavřel kraj dohodu se společnostmi ENESA, EVČ a Siemens, které mají s projekty EPC dlouhodobé zkušenosti. „Projekt EPC v Pardubickém kraji je největší „krajský“ projekt tohoto druhu v České republice. O jeho úspěšnosti hovoří výše skutečných úspor. Ty jsou především výsledkem dobře nastartované vzájemné spolupráce a skutečného zájmu o zvyšování hospodárnosti,“ hodnotí dosavadní průběh projektu Ivo Slavotínek, ředitel ENESA a.s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pardubickykraj.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: V Dukovanech začala třítýdenní mise zahraničních specialitů, která prověří její provoz

17:05 ČEZ: V Dukovanech začala třítýdenní mise zahraničních specialitů, která prověří její provoz

Mezinárodní tým jaderných specialistů z pěti zemí od dnešního dne posuzuje a kontroluje provoz Jader…