Krajská zdravotní uspořádala na Kamencovém jezeře akci „Když se chceš opalovat, musíš se chránit“

01.07.2015 11:25

Lékaři specializovaného kožního pracoviště, centra péče o maligní melanom Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z., pod hlavičkou České akademie dermatovenerologie a ve spolupráci se statutárním městem Chomutov uspořádali pro návštěvníky Kamencového jezera 6. ročník akce „Když se chceš opalovat, musíš se chránit“. Akce se konala 29. června 2015 na Kamencovém jezeře v Chomutově, kde proběhlo také bezplatné vyšetření návštěvníků, kteří se dostavili v plavkách.

Krajská zdravotní uspořádala na Kamencovém jezeře akci „Když se chceš opalovat, musíš se chránit“
Foto: tripzone.cz
Popisek: Středozemní moře při západu slunce
reklama

MUDr. Radka Neumannová, primářka Kožního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z. uvedla, že šlo o preventivní akci, v rámci které zdravotníci upozorňovali na zvyšující výskyt nádorových onemocnění v České republice. „Za posledních čtyřicet let se počet melanomů, čili kožních nádorů z pigmentových buněk, zvýšil sedminásobně,“ upozornila MUDr. Radka Neumannová.

Každý návštěvník akce musel nejprve vyplnit formulář, ve kterém uvedl například svůj věk, jaký má fototyp kůže, zda se za život spálil nebo navštěvuje solárium. „Následně jsme návštěvníka vyšetřili a poradili jsme mu, jak se správně chránit při opalování, a jaké typy krému používat ke svému fototypu,“ uvedla k akci primářka.

Často lidé nevěděli, jaký fototyp pleti mají. „Záleží, jak pleť reaguje při kontaktu se sluníčkem, zda pigmentuje nebo nikoliv. Nejsvětlejší typy vůbec nepigmentují a jdou hned dočervena. Tmavší typy nejdříve zarudnou nebo vůbec nezarudnou, a jdou okamžitě dohněda. Tmavší fototypy mají lepší prognózu proti nádorovým onemocněním a lepší ochranu. Fototyp se dá také poznat podle barvy očí. Čím světlejší barva očí, tím světlejší typ pleti, tím větší by měla být ochrana při opalování,“ poradila MUDr. Radka Neumannová.

Během akce zdravotníci Kožního oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Nemocnice Chomutov, o. z. zkontrolovali 171 návštěvníků. „Osmnáct pacientů jsme si pozvali k dalšímu vyšetření do ambulance, jelikož jsme u nich zaznamenali přednádorové a nádorové změny,“ řekla závěrem primářka MUDr. Radka Neumannová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Letošní ročník soutěže Podnikavá hlava vyhrál automat na med

22:48 CzechInvest: Letošní ročník soutěže Podnikavá hlava vyhrál automat na med

Koncem května vyhlásila Univerzita Palackého nejlepší projekty soutěže Podnikavá hlava 2020. Soutěž …