Královéhradecký kraj: Povodňová situace se zklidňuje, mohou ještě stoupnout hladiny na středních a dolních úsecích toků

23. 2. 2017 13:36

Vzhledem k nočnímu vývoji, kdy došlo ke zhoršení povodňové situace na několika místech v kraji, a také vzhledem k přetrvávající výstraze ČHMÚ, kdy je pro Královéhradecký kraj stále vydána výstraha na povodňovou pohotovost, zasedala dnes ráno preventivně krajská povodňová komise. V kraji stále přetrvává třetí stupeň povodňové aktivity jen v Brodě na Labi.

Královéhradecký kraj: Povodňová situace se zklidňuje, mohou ještě stoupnout hladiny na středních a dolních úsecích toků
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

„Situace se začíná zklidňovat, stále ale ještě na některých místech v kraji platí třetí a druhé stupně povodňové aktivity. Dále je tu určité riziko a můžeme očekávat vzestup hladiny řek na středních a dolních úsecích toků, kdy nám stéká větší množství vody z hor a podhůří. Může také zapůsobit efekt soutoku. Preventivně jsme proto svolali krajskou povodňovou komisi, abychom si předali základní informace s Povodím Labe, Českým hydrometeorologickým ústavem a dalšími subjekty,“ řekl po jednání povodňové komise hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Nárůst odtoku v řekách byl způsoben hlavně velkým oteplením a srážkovou činností. „V horských oblastech jsme během včerejší noci zaznamenali nárůst intenzity srážek, místy až 7 mm za hodinu,“ řekl Zdeněk Šiftař, ředitel krajské pobočky ČHMÚ Hradec Králové. Srážky jsou očekávány i během dnešního dne, ovšem již v menší míře. „Denní úhrn by se měl pohybovat v číslech od jednotek do 10 mm na většině území, v horských oblastech a lokálně pak může napršet 15 – 20 mm. V porovnání se včerejškem se ale jedná o menší intenzity,“ doplnil ředitel Šiftař. Pozitivní vliv na vývoj odtokové situace bude mít ochlazení, ke kterému dojde v průběhu pátku, kdy teploty vzduchu by se měly postupně dostávat do záporných hodnot.

V současné době stále trvá třetí stupeň povodňové aktivity v Brodě na Labi. Druhý stupeň povodňové aktivity je pak vyhlášen na řece Labi, Metuji a Velké Jesenici a některá místa zvažují jejich vyhlášení.

Během noci odpouštěli vodohospodáři z Povodí Labe ze dvou přehrad, a sice z Labské přehrady a z přehrady Les Království.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Belgický velvyslanec navštívil Karlovarský kraj

22:16 Belgický velvyslanec navštívil Karlovarský kraj

Velvyslanec Belgického království v České republice Grégoire Vardakis přijel na pracovní návštěvu do…