Královéhradecký kraj: V úpické hvězdárně mají k vesmíru blíže, nové návštěvnické centrum

14.11.2023 10:02 | Tisková zpráva

Královéhradecký dokončil výstavbu návštěvnického a odborného pozorovacího astronomického centra ve Hvězdárně v Úpici na Trutnovsku. Moderní stavba za necelých pět milionů korun soustředí většinu astronomických pozorovacích výstupů do jednoho místa a návštěvníkům hvězdárny tak umožní pozorování astronomických jevů i jejich přítomnost při skutečném vědeckém výzkumu.

Královéhradecký kraj: V úpické hvězdárně mají k vesmíru blíže, nové návštěvnické centrum
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

„Otevřením odborného pozorovacího centra jsme přiblížili astronomii a její poznatky především návštěvníkům hvězdárny. Zájemci tak dostanou možnost se přímo účastnit odborných astronomických pozorování, a také se seznámí se zpracováváním a archivací dokumentů. V podstatě daleko lépe poznají oblohu a budou vědět, co se na ní dá pozorovat. Jednou z novinek je například sledování vesmíru i v nočních hodinách,“ řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu.

Centrum je vybavené nejnovějšími technologiemi a nabídne různé programy a aktivity pro všechny věkové skupiny. Zájemci se tak přímo zúčastní odborných astronomických pozorování, seznámí se například s pozorováním Slunce, s meteorologií a seismikou. Nové výpočetní centrum umožní ovládání přístrojů a dalekohledů i následné prezentování výsledků pozorování buď přímo on-line, nebo v případě nepříznivého počasí ze záznamu. Mezi novinky patří i zařazení nočních pozorování a sledování Slunce v astronomické kopuli s robotizovaným dalekohledem.

„Soustředění pozorovacích aktivit a výstupů do jednoho místa umožní návštěvu hvězdárny i zájemcům s různými zdravotními problémy, například vozíčkářům, kteří nemají možnost se do kopule z konstrukčních důvodů prakticky dostat. Svůj prostor zde naleznou i lidé s postižením zraku, pro které je nově připravena expozice haptických modelů astronomických objektů,“ dodala náměstkyně Berdychová.

Stavba nového návštěvnického centra začala na podzim 2022, kdy stavbaři zbourali nezděnou přístavby tzv. slunečního domku a provedli celkovou rekonstrukcí jeho zděné části. Zde instalovali nové elektrické rozvody, vytápění včetně rekuperace vzduchu, podlahy, vnější a vnitřní omítky včetně zateplení. Na kompletně vyměněnou střechu umístili novou astronomickou kopuli pro pozorování Slunce.

Celkové náklady na zhotovení projektu jsou ve výši 4,99 milionu korun včetně DPH. Na financování se podílel Královéhradecký kraj 3,5 miliony korun a část pokryla dotace z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech ve výši 1,49 milionu korun.

Hvězdárna v Úpici založená před 60 lety patří mezi nejmenší hvězdárny v Česku, ale svým zaměřením je také jednou z nejpestřejších svého druhu. Popularizuje astronomii a specializuje se na kulturně-osvětovou a vzdělávací činnost přírodovědného charakteru pro širokou veřejnost. Jejím zřizovatelem je Královéhradecký kraj. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

13:21 Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

Ve čtvrtek 25. dubna se na Ministerstvu zahraničních věcí uskuteční historicky první Národní rozvojo…