Kverulant: Ministerstvo školství financuje komunistickou organizaci Pionýr

4.8.2020 8:33 odp.

Kverulant.org odhalil, že Ministerstvo školství každoročně vyplácí komunistické organizaci Pionýr desítky milionů korun. Ministerstvo však tají, kdo o dotacích rozhoduje a jaký je jejich přesný účel. Kverulant se s tímto stavem nechce smířit a bude se problematice neprůhledného rozdělování dotací na MŠMT pečlivě věnovat. Jeho cílem je přimět MŠTM k nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz v této oblasti.

Kverulant: Ministerstvo školství financuje komunistickou organizaci Pionýr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Razima, ředitel neziskové organizace Kverulant

Ministerstvo školství (MŠMT) každoročně dotuje organizace pracující s dětmi. Pro rok 2020 bylo schváleno 95 dotací skoro za čtvrt miliardy korun.  Příjemci těchto peněz jsou rozděleni do čtyř kategorií. Ti z první kategorie si mezi sebe rozdělí nejvíce peněz. V tomto roce téměř 150 milionů. V první kategorii jsou organizace jako Junák, ale i málo známé organizace, jako je občanské sdružení Kadet nebo Hudební mládež. Mezi automaticky podporovanými organizacemi je i notoricky známý komunistický Pionýr. Ministerstvo však nikde neuvádí, kolik kdo přesně dostal a na co. Proto Kverulant nedávno položil ministerstvu dotaz dle zákona, kterým se pokouší získat úplný výčet všech příjemců, přesné částky dotací a jejich účel.

Ministerstvo mu nedávno sdělilo, že pokud mu za tyto informace nezaplatí 3020 korun, nic nedostane. Kverulant z více než desetileté zkušenosti ví, že je to téměř jistě proto, že ministerstvo má co tajit, a tak zaplatil. Ani to však nepomohlo.  Ministerstvo mu nyní sdělilo, že mu neposkytne ty nejdůležitější informace. Neposkytne mu kopie všech úspěšných grantových žádostí a ani mu nesdělí, kdo sedí v komisi, která rozhoduje o udělení dotace, tedy kdo je jmenovitě v komisi. Dokonce mu ani nesdělí, kdo tuto komisi vybírá.

Kverulant je přesvědčen, že důvodem tohoto utajení je to, že člen komise je i přímý zástupce Pionýra, a že dotace jsou poskytovány nikoliv na základě kvality grantových žádosti, nýbrž o všem rozhodují známosti a úplatky. Jak jinak by bylo možné, že relativně malý, krajně levicový Pionýr dostal podle výroční zprávy od MŠMT v roce 2019 dotace v hodnotě 35 milionů korun? Kverulant se s tímto stavem nechce smířit a bude se problematice neprůhledného rozdělování dotací na MŠMT i nadále pečlivě věnovat. Jeho cílem je přimět MŠTM k nastavení jasných a transparentních pravidel na rozdělování peněz v této oblasti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NP Šumava: Na šumavské Paště novou turistickou stezkou

20:15 NP Šumava: Na šumavské Paště novou turistickou stezkou

Správa NP Šumava odstraní v průměru téměř 3000 suchých a nebezpečných stromů podél turistických tras…