Lesnicko-dřevařský fond bude podporovat v první řadě lesnictví a lesnická řemesla, která zajišťují udržitelnost lesního hospodářství, a tím i celé krajiny. Kromě produkce dříví přispívají lesy společnosti i mimoprodukčními funkcemi lesa jako jsou funkce rekreační, půdoochranné, funkce nezbytné pro zadržování vody v krajině, čištění vzduchu, vázání oxidu uhličitého, regulace teploty a ostatní celospolečensky užitečné funkce. To jsou dnes i nejvyšší hodnoty v Evropě a v politice Evropské komise.
„Naším záměrem není zvýšit těžbu dříví v České republice, která je nyní vysoká vzhledem k probíhající kalamitě. Chceme ale zvýšit kvalitu hospodaření v našich lesích a dosáhnout i lepšího zhodnocení dříví na tuzemském trhu. Podporou domácího využití můžeme snížit vývoz surového dříví z České republiky. Uvědomujeme si, že právě výše exportu dříví je velmi často předmětem veřejné kritiky. Naším cílem je proto podporovat domácí využívání výrobků ze dřeva a produkci výrobků ze dřeva s vyšším stupněm přidané hodnoty. Jsme česká komora, a tak to chceme dělat doma, v České republice,“ říká předseda Komory Ing. Jan Václavík.
Podle dostupných informací, je zhruba polovina dříví vytěženého v České republice v surovém stavu, tedy s minimální přidanou hodnotou exportována do zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


