Letošní rojení zatím nezačalo, protože kůrovec čeká na oteplení. Lesníci zatím v porostech připravili asi 50 tisíc metrů krychlových lapáků. „Ležící kmeny škůdce přitahují postupně vysychajícím lýkem. Během teplých dní je obsadí, aby v nich nakladli vajíčka a mohly se vyvíjet larvy. Lapáky pak z lesa odstraníme a nachystáme nové,“ řekl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš, podle něhož je základem účinné obrany a ochrany lesa odchyt kůrovců během rojení, neustálé vyhledávání a odstranění stromů krátce po napadení. Počet škůdců také zredukuje 12 600 otrávených lapáků a 8 700 feromonových lapačů.
Loni Lesy ČR zpracovaly jen 555 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadených stromů, tedy 5,8 procent objemu vytěženého v roce 2019, kdy vrcholila kalamita. „Předpokládáme, že letošní objem bude ještě menší. Díky naší spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR dnes dokážeme postižené stromy včas najít, účinně asanovat a kůrovce odchytnout. Těžíme jen malé skupiny, takže nevznikají holiny a les se přirozeně obnovuje,“ pokračoval Strakoš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva