Lesy ČR: Němčice na Litomyšlsku chrání před povodní suchá nádrž

26. 10. 2018 15:48

Suchou nádrž vybudovaly nad Němčicemi v Pardubickém kraji v letech 2016 až 2018 Lesy České republiky. Zachytí stoletou povodeň. Podnik investoval 11,5 milionů korun, 20,4 miliony korun přispělo ze svého dotačního programu Ministerstvo zemědělství ČR.

Lesy ČR: Němčice na Litomyšlsku chrání před povodní suchá nádrž
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo
reklama

Vodoprávní úřad stavbu v říjnu zkolaudoval. „Retenční objem nádrže činí 129 000 metrů krychlových. Opevněné koryto pod hrází bezpečně pojme transformovaný odtok z nádrže, a to až 3,3 metry za sekundu,“ uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků, oblast povodí Labe, z podniku Lesy ČR. Nádrž se stavěla na potoce Zlatý pásek v hlubokém, převážně zalesněném Člupeckém údolí – po celou dobu s ohledem k životnímu prostředí. „Rostliny i živočichy jsme přemístili ještě před začátkem prací. Dnes se na místo sami vrací, protože vznikly vodní plochy, které rozvoji těchto vodomilných druhů prospívají,“ dodal Sajdl.

Zemní sypaná hráz, vysoká 9,4 metry a dlouhá 74,5 metru, má patní drén s kontrolními šachtami. V levém svahu je bezpečnostní přeliv a korunou hráze vede obslužná komunikace.

Během úprav se také odstranilo nefunkční opevnění koryta potoka v intravilánu obce, upravily se spádové poměry, stabilizovalo se dno a břehy, zejména stavbou betonových zdí s imitací kamene, těžkou kamennou rovnaninou a příčnými objekty. „Podstatně jsme zvýšili kapacitu koryta,“ řekl Sajdl. Obec Němčice pomohla s přípravou stavby a zároveň financovala rekonstrukci nekapacitních propustků. Bez této součinnosti by protipovodňové opatření nevzniklo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Elektrárna Prunéřov I patří minulosti

13:14 ČEZ: Elektrárna Prunéřov I patří minulosti

ČEZ nadále pokračuje v naplňování své strategie, tedy k postupnému přechodu k nízkoemisní až bezemis…