„Nyní netrpělivě očekáváme sněžení, které nám poskytne příležitost pátrat po stopách a dalších pobytových znacích velkých šelem,“ uvedl Jiří Beneš z Hnutí DUHA Olomouc. Cílem této terénní části monitoringu je potvrdit přítomnost velkých šelem podle stop, případně zajistit vzorky srsti či trusu pro DNA analýzu. „Stopování je neméně důležité pro výběr vhodných lokalit k umístění dalších fotopastí. Kromě terénního monitoringu také sbíráme a vyhodnocujeme údaje o náhodných pozorováních a nálezech pobytových znaků. Pozorovatelé mohou své nálezy posílat na stopy@selmy.cz,“ pokračoval Beneš, koordinátor monitoringu šelem v Jeseníkách.
Zprávy o výskytu rysa ostrovida i vlka obecného v Jeseníkách se objevují, informace však zatím nejsou dostatečně věrohodné. „Chybí věcné důkazy, například fotografie pozorovaného zvířete nebo jeho stopy,“ zmínil Petr Šaj ze Správy CHKO Jeseníky a dodává, že výsledky zimního monitoringu budou k dispozici nejdříve v létě příštího roku.
„Tyto šelmy byly v minulosti nezbytnou součástí ekosystému i potravní pyramidy. Pokud se prokáže, že se do Jeseníků vrátily, zaměříme se i v lesích na jejich ochranu,“ řekl Tomáš Pospíšil, ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Šumperku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva