Postiženy jsou lesy všech vlastníků. Ve státních lesích se za první pololetí letos na Vysočině vytěžilo 156 tisíc m3 kůrovcového dříví, loni to bylo za stejné období 59 tisíc a v roce 2016 celkem téměř 28 tisíc m3. „Když se před sto lety sázely na Vysočině smrky, bylo to s ohledem na tehdejší klimatické podmínky v pořádku. Dnes hynou. Oslabené suchem je likviduje kůrovec, s nímž by si zdravé stromy běžně poradily,“ uvedl Jiří Groda, ředitel pověřený vedením Lesního a vodního hospodářství Lesů ČR.
Odhaduje se, že příští rok bude třeba na Vysočině vytěžit pět milionů m3 kůrovcového dříví. Stejný objem napadené dřevní hmoty se loni vytěžil v lesích všech vlastníků v zemi! „Letos musí naši smluvní partneři zpracovat a asanovat asi 420 tisíc m3 dříví napadeného kůrovcem. Jiné stromy už ani netěží,“ řekl František Vala, lesní správce v Telči z podniku Lesy ČR. V lesích ostatních vlastníků je nyní na Telčsku napadeno kůrovcem dalších 500 tisíc m3. Souše přitom zůstávají dočasně stát, těží se jen čerstvě napadené smrky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
kalamita , kraj Vysočina , Lesy ČR , TZ
autor: Tisková zpráva
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…