Lesy ČR obnovily na Hodonínsku mokřad a soustavu tůní

8. 4. 2021 19:38

Obnovu mokřadu a několika tůní na potoce Olšička v lesích na Hodonínsku právě dokončily Lesy České republiky. Náklady přesáhly 1,3 miliony korun. V místě se díky projektu zlepší vodní režim, a tedy i klima, což prospívá lesům, rostlinám i živočichům.

Lesy ČR obnovily na Hodonínsku mokřad a soustavu tůní
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo
reklama

„V pramenné části Olšičky jsme obnovili mokřad, ve kterém zadržuje vodu nový propustek na lesní cestě,“ říká vedoucí polesí Hodonín Lesů ČR Karel Ondráček. Níže po proudu se vyhloubily dvě tůně. Nejpatrnější je ale obnova velké, sedimentem zanesené lesní tůně, která kvůli chybějícímu stavidlu zadržovala jen malý objem vody. „Tůň jsme vyčistili, hráz opravili a instalovali nové vypouštěcí zařízení,“ pokračoval Ondráček.

I další menší tůň zbavili lesníci usazenin, ale jen zčásti, kvůli vzácné a chráněné vodní rostlině žebratce bahenní. „Všechny obnovené vodní tůně se rychle zaplnily vodou a předpokládáme, že v tůních najdou místo pro život mnohé druhy chráněných obojživelníků,“ dodává vedoucí polesí.

Pokud se tůně neobnovují, postupně přirozeně zaniknou. Drobné vodní plochy ale mají pro přírodu velký význam, protože zadržují vodu, a tím zlepšují klima. Navíc v nich nacházejí svůj biotop na vodu vázané rostliny a živočichové.

Proto Lesy ČR pokračují ve vodohospodářském programu Vracíme vodu lesu (ZDE). Podnik na tento projekt čerpal dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: V lokalitě zvané Vinohrady zakořeňují nové okrasné hrušně

21:20 Nadace ČEZ: V lokalitě zvané Vinohrady zakořeňují nové okrasné hrušně

O dalších čtyřicet vzrostlých stromů je bohatší královské město Kadaň. Výsadbu okrasných hrušní zaj…