Lesy ČR podporují výzkumné projekty, uplatnitelné v praxi

19.06.2023 22:03 | Tisková zpráva

Vědecké projekty uplatnitelné v lesnické praxi každoročně finančně podporují Lesy České republiky prostřednictvím své Grantové služby. Až 120 milionů korun na ně podnik vyčlenil v letech 2023 až 2029 a prioritní témata právě zveřejnil v nové koncepci aplikovaného výzkumu.

Lesy ČR podporují výzkumné projekty, uplatnitelné v praxi
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

„Je třeba propojovat teorii s praxí a řešit aktuální i dlouhodobější lesnické problémy a témata pomocí aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací. Řada z nich je v současné době spojená s péčí o lesní ekosystémy čelící klimatické změně, ale soustředíme se i na praktické zdokonalení technik a technologií. Výstupy jsou veřejné a rádi je sdílíme,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR. Podnik projekty buď zcela financuje, nebo se na nich partnersky podílí s dalšími akademickými a jinými vědeckými institucemi.

Anketa

Jste pro přijetí Istanbulské úmluvy?

1%
98%
hlasovalo: 21467 lidí

Koncepce aplikovaného výzkumu Grantové služby Lesů ČR (ZDE) vypovídá o strategickém směřování vědy, výzkumu, vývoje a inovací podniku. Témata k řešení výzkumných úkolů se zpravidla vyhlašují v dubnu a v říjnu, v naléhavých případech i mimo uvedené termíny. Náměty k řešení může předložit odborná i široká veřejnost včetně pracovníků Lesů ČR. Koncepce vychází z aktuálních dokumentů, jako je Adaptační strategie Lesů ČR na klimatickou změnu do roku 2030 a Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva zemědělství.

K prioritním zkoumaným tématům definovaným v koncepci patří zmíněná adaptace lesů na klimatickou změnu, ochrana lesa před škůdci a zvěří, vodohospodářská opatření, ekonomika Lesů ČR, technika a technologie i mimoprodukční funkce lesa. „Otevíráme tak rámcový výčet možností k?podání námětů na projekty, které vycházejí z požadavků provozu,“ doplnil Šafařík.

Mezi projekty, které Lesy ČR prostřednictvím Grantové služby v posledních letech podpořily, patří například aplikace Klíšťapka odhalující četnost výskytu klíšťat v regionech, monitoring biodiverzity a ekologických změn lužních lesů a luk v oblasti soutoku řek Dyje a Moravy nebo například různé formy postupů obnovy lesa na kalamitních holinách pomocí introdukovaných dřevin v reakci na klimatické změny.

Více se dočtete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

13:55 ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

Během čtyř květnových víkendů se budou moci lidé podívat do útrob unikátního vodního díla, vybudovan…