„Chceme v Beskydech podpořit a zachránit živořící populaci tetřeva hlušce,“ vysvětlil záměr státního podniku Václav Langer, specialista ochrany přírody z krajského ředitelství Lesů ČR ve Frýdku-Místku. Už dnes je v odchovně základní hejno, tedy osm slepic a čtyři kohouti tetřeva hlušce. „Předpokládáme, že v prvních letech odchováme kolem dvaceti kusů. Brzy bychom ale rádi počet zdvojnásobili. Odchované ptáky pak vypustíme do beskydských lesů,“ pokračoval Langer. Odchovna tetřevů vznikla v nově postavené soustavě dřevostaveb. Patří k nim valašská roubená stavba coby provozní budova o rozměrech 9 x 13 metrů a vlastní dřevěná odchovna o rozměrech 9 x 24 metrů s venkovní kovovou voliérou. Stavět se začalo v srpnu 2014, v polovině letošního října byly objekty zkolaudovány. Kromě vlastní stavby se v rámci projektu upravilo 335 hektarů beskydských biotopů. Tetřev hlušec je totiž mimořádně náročný na kvalitu a rozsah vhodného biotopu. Vyhledává zejména jehličnaté lesy, v nichž se živí březovými semeny, ale také borůvčím nebo například jeřabinami.
Na projekt s názvem „Zlepšování biotopu a výstavba odchovny pro tetřeva hlušce“ získaly LČR finanční podporu z Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí, oblast podpory 6.2 – Podpora biodiverzity ve výši 14 milionů korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV