Lesy ČR postavily v Beskydech vlastní odchovnu tetřevů

23.11.2015 22:00 | Zprávy
autor: PV

Vlastní odchovnu tetřevů otevřel 20. listopadu státní podnik Lesy ČR v Řepčonce v katastrálním území Krásná pod Lysou horou v Moravskoslezském kraji. Projekt za 18 milionů korun spolufinancovaly 15 miliony korun Evropská unie a stát, více než tři miliony uhradily Lesy ČR.

Lesy ČR postavily v Beskydech vlastní odchovnu tetřevů
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

„Chceme v Beskydech podpořit a zachránit živořící populaci tetřeva hlušce,“ vysvětlil záměr státního podniku Václav Langer, specialista ochrany přírody z krajského ředitelství Lesů ČR ve Frýdku-Místku. Už dnes je v odchovně základní hejno, tedy osm slepic a čtyři kohouti tetřeva hlušce. „Předpokládáme, že v prvních letech odchováme kolem dvaceti kusů. Brzy bychom ale rádi počet zdvojnásobili. Odchované ptáky pak vypustíme do beskydských lesů,“ pokračoval Langer. Odchovna tetřevů vznikla v nově postavené soustavě dřevostaveb. Patří k nim valašská roubená stavba coby provozní budova o rozměrech 9 x 13 metrů a vlastní dřevěná odchovna o rozměrech 9 x 24 metrů s venkovní kovovou voliérou. Stavět se začalo v srpnu 2014, v polovině letošního října byly objekty zkolaudovány. Kromě vlastní stavby se v rámci projektu upravilo 335 hektarů beskydských biotopů. Tetřev hlušec je totiž mimořádně náročný na kvalitu a rozsah vhodného biotopu. Vyhledává zejména jehličnaté lesy, v nichž se živí březovými semeny, ale také borůvčím nebo například jeřabinami.

Na projekt s názvem „Zlepšování biotopu a výstavba odchovny pro tetřeva hlušce“ získaly LČR finanční podporu z Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí, oblast podpory 6.2 – Podpora biodiverzity ve výši 14 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Dopravní soutěž mladých cyklistů 2026 zná své vítěze

7:27 BESIP: Dopravní soutěž mladých cyklistů 2026 zná své vítěze

Družstvo základní školy Kravsko z Jihomoravského kraje zvítězilo v letošním ročníku Dopravní soutěže…