Lesy ČR testují Dralle, systém měření dříví

18. 6. 2018 7:34

Dralle, automatizovaný systém měření dříví, zkouší od května v terénu podnik Lesy České republiky. Pronajatá aparatura, instalovaná na střeše terénního auta, měří objem složeného dříví.

Lesy ČR testují Dralle, systém měření dříví
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

„Po půlročním testování bude jasné, zda Dralle plně využijeme. Pokud se osvědčí, vypíšeme veřejnou zakázku na nákup zařízení,“ uvedl Tomáš Pospíšil, pověřený vedením podniku Lesy České republiky.

Systém měří dříví na hráních, tedy hromadách, a kontroluje manipulaci s ním, a to i u smluvních partnerů. Přínosný je kvůli přesnosti měření a vysoké produktivitě. Ročně jedna aparatura dokáže změřit až 300 tisíc m3 dříví. Díky zveřejnění dat na serveru znají lesníci i obchodní partneři výsledek okamžitě. Jednoduchá je také obsluha a výhodou je mobilita, stačí osobní terénní automobil.

„Dralle tvoří venkovní jednotka na střeše vozu se stereokamerami, přisvětlovacími diodami a GPS lokalizací. V automobilu je tablet s integrovanou navigací a operačním systémem s programem pro měření dříví, datovým on-line propojením se serverovým prostředím a archivací výsledků měření a fotodokumentací,“ popsal dánský systém Jiří Groda, pověřený vedením úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR.

Uživatelům slouží mobilní aplikace, v níž se sbírají data podle lokality s orientačním objemem a sortimentem dříví. Po změření se aktualizují a zůstanou na serveru.

Údaje z Dralle mohou sloužit také policii jako důkazní materiál pro vyčíslení objemu zcizeného dříví a tedy dokladování výše škod při krádežích dříví.

Více ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa: Aktuální informace k došetřování zásilky polského masa s obsahem salmonel

9:36 Státní veterinární správa: Aktuální informace k došetřování zásilky polského masa s obsahem salmonel

Zásilka masa z Polska, v níž byly vyšetřením zjištěny salmonely od dodavatele: Z. P. M. Bierniacki, …