Lesy Praha: Záchranná stanice v poločase: V prvním pololetí přijala přes 2,5 tisíce pacientů

17.08.2022 8:40 | Tisková zpráva

První polovina roku je za námi, na žádnou pauzu to ale zatím rozhodně nevypadá. Aktuálně jsme totiž taky zhruba v polovině sezony mláďat, která je pro naši záchrannou stanici každý rok tím vůbec nejnáročnějším obdobím.

Lesy Praha: Záchranná stanice v poločase: V prvním pololetí přijala přes 2,5 tisíce pacientů
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

Během první poloviny letošního roku jsme ošetřili celkem 2 560 nových pacientů. Bylo mezi nimi například 365 kachen divokých, 156 ježků, 67 veverek nebo 46 labutí. Velká část letošních pacientů už je zase zpátky v přírodě, i tak ale máme ve stanici pořád dost plno. Právě teď se u nás léčí nebo zotavuje 995 zvířat, z nichž většinu tvoří vzhledem k sezóně právě mláďata. 

Mláďata, na která byste teď u nás ve stanici narazili opravdu na každém kroku, se do naší péče dostávají z mnoha různých důvodů. Stává se, že jim někdo, ať už úmyslně, nebo omylem, zničí hnízdo, že je napadne predátor anebo že přijdou o rodiče, kteří uhynou například při nárazu do prosklené plochy, ve spárech kočky, pod koly auta nebo v důsledku jiné nehody. Své může udělat i nevyzpytatelné počasí: Je-li například příliš velké horko, ptáčata předčasně vyskakují z rozpálených hnízd (extrémně se zahřát dokážou obzvlášť ta, která jsou umístěna na domech), a vážné komplikace umí způsobit i silná bouřka a vítr.

Mláďata zatím mimochodem obsadila i všechny dosavadní „milníkové“ pozice – 1000. přijatým živočichem se letos stalo osiřelé mládě labutě a 2000. živočichem mládě holuba hřivnáče. (A protože v sezoně počty pacientů rychle narůstají, než jsme připravili toto shrnutí, přijali jsme v polovině července už také pacienta s číslem 3000. Tipujete, že to bylo rovněž mládě? Tipujete správně, šlo o další mládě holuba hřivnáče ??).

Malé mládě holuba hřivnáče. Hřivnáči jsou našimi pravidelnými pacienty. V posledních třech letech vždycky stáli v čele žebříčku druhů nejčastěji přijímaných do naší záchranné stanice. Souvisí to zřejmě s tím, že tento původně lesní druh stále více přivyká městskému prostředí a stává se jeho trvalou součástí. Dříve hřivnáči hnízdili pouze v lesích a na stromech, dnes není výjimkou, že hnízdí v truhlících na balkonech ve městech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Šumava jako světově uznávaný národní park? Je k tomu blízko

10:08 NP Šumava: Šumava jako světově uznávaný národní park? Je k tomu blízko

Národní park Šumava mílovými kroky směřuje do rodiny celosvětově uznávaných národních parků, jako je…