Liberální institut: Nejliberálnějšími senátory jsou Ladislav Chlupáč a Ladislav Faktor, nejhorší byl Jiří Dienstbier

22.09.2022 17:56 | Tisková zpráva

Nejliberálnějšími senátory za uplynulé šestileté období (od roku 2016) se stali Ladislav Chlupáč a Ladislav Faktor ze senátorského klubu ODS. Nejméně liberálními naopak Jiří Dientsbier ml. z ČSSD a Václav Hampl (sen. klub. KDU-ČSL). Ze senátorů, kteří letos obhajují mandát, je nejliberálnější Jiří Oberfalzer.

Liberální institut: Nejliberálnějšími senátory jsou Ladislav Chlupáč a Ladislav Faktor, nejhorší byl Jiří Dienstbier
Foto: Facebook
Popisek: Liberální institut - logo

graf

Více informací naajdete ZDE.

„O KDU-ČSL by se vůbec nemělo hovořit jako o pravicové straně, její senátoři se opakovaně umístili na samém chvostu našeho žebříčku a opět dokázali, že se do vládní koalice ideově hodí méně než ostatní strany včetně Pirátů. ODS naopak pozitivně překvapila,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Člověk tak nějak čeká, že sociální demokraté budou regulovat, na co přijdou. Zneklidňující je ale umístění senátorů dalších stran,“ dodává Pánek.

Hlasování vybíráme tak, abychom podchytili ta nejdůležitější hlasování, která se v Senátu odehrají. Bereme v potaz pouze legislativní hlasování, ne tedy např. vyjádření Senátu k evropské legislativě. Za shodné hlasování s pozicí Liberálního institutu dáváme kladný bod, za opačné hlasování záporný bod a za zdržení se nebo neúčast, dáváme nulu. Do vyhlašovaného žebříčku jsme zařadili pouze senátory, za jejichž mandátu se uskutečnila aspoň třetina hlasování z našeho výběru.

Senátoři, kteří byli zvoleni do Senátu poprvé v minulých volbách v roce 2020, zatím nemají v naší databázi dostatečný počet hlasů, abychom mohli činit dostatečně silná stanoviska o tom, jak moc liberálně v Senátu hlasují. Kuriozitou je „čistý průstřel“ Jiřího Hlavatého z ANO, který při svém tragikomickém působení v Senátu nedokázal ani jednou hlasovat v souladu s liberální pozicí, a končí tak s výsledkem −100 %. Letošní výsledky jsou oproti jiným letům výrazně ovlivněny „covidovými“ hlasováními, kdy Senát hlasoval téměř jednomyslně.

I při vyhlašování letošních výsledků si také musíme vzpomenout na Jaroslava Kuberu, který byl při předminulém vyhlašování nejliberálnější senátor s platným mandátem. Na tiskové konferenci při vyhlášení výsledků v říjnu 2018 uvedl, že je potěšen svým výsledkem a výsledkem kolegů z ODS. Přijímání stále dalších regulací glosoval: „Mám připraveny dva návrhy – zákon o regulaci regulací a zákon o zákazu zákazů.“ Zesnulý Jaroslav Kubera sice již nemá třetinu hlasování, a není tak zařazen do vyhlášení, avšak celkové pořadí (bez ohledu na počet hlasování) vede s impozantním skóre +90 %.

Liberální institut s projektem začal v roce 2017, kdy vyhlásil Skóre poslanců. V roce 2018 a 2020 jsme vyhlásili Skóre senátorů a v roce 2019 Skóre europoslanců. V projektu plánuje institut pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance a senátory i během příštích volebních období. U déle sloužících poslanců a senátorů bude tak možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.

Skóre senátorů vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks, jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání.

Všechna data, se kterými pracujeme, jsou dostupná na webu Skóresenátorů.cz. Návštěvníci webu si tak mohou provést vlastní analýzy a mohou kontrolovat naše výpočty a závěry.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Veřejná konzultace k navrhovaným změnám v oblasti spojování soutěžitelů

20:48 ÚOHS: Veřejná konzultace k navrhovaným změnám v oblasti spojování soutěžitelů

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahajuje veřejnou konzultaci k možné revizi pravidel pro povolo…