Liberecký kraj: Na protidrogovou politiku vyčlení kraj šest milionů

13.01.2023 14:21 | Tisková zpráva

Šest milionů korun. Tolik peněz věnuje Liberecký kraj nestátním neziskovým organizacím, které v regionu působí v rámci protidrogové politiky kraje. O příspěvek na protidrogovou politiku se podělí čtyři organizace: Advaita, Most k naději, Maják a Laxus.

Liberecký kraj: Na protidrogovou politiku vyčlení kraj šest milionů
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

Z výše zmíněné částky putuje 5.326.000 korun na financování protidrogových sociálních služeb pro rok 2023. Advaita získá 2.630.000 korun, Most k naději 2.300.000 a Laxus 396.000 korun. „Dotace se využijí například k zajištění provozu kontaktních center, terapeutické komunity, služeb následné péče či na zajištění terénních programů,“ zmínil Petr Tulpa, náměstek hejtmana za resort sociálních věcí. 

Dalších 674 tisíc korun zabezpečí financování prevence a snižování rizik v rámci protidrogových programů na letošek. Peníze si rozdělí Advaita, Maják a Most k naději. Potřebnost protidrogových služeb je deklarována ve Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb Libereckého kraje na období 2021–2023 a v Plánu protidrogové politiky Libereckého kraje na období 2023–2027.

Na boj proti drogám vynakládá Liberecký kraj dlouhodobě vyšší a vyšší sumy peněz. Při schvalování rozpočtu kraje na rok 2021 se podařilo prosadit navýšení částky u protidrogových služeb o tři sta tisíc korun na celkových 4,7 milionu. Loni to bylo již 5 milionů korun a letos milionů šest. „V roce 2024 to bude o půl milionu víc a od roku 2025 vzroste objem financí vždy o jeden milion korun. Za pět let, tedy v roce 2027 bude kraj vynakládat na protidrogovou politiku 8 milionů korun,“ sdělil Petr Tulpa, náměstek hejtmana za resort sociálních věcí.

Při hodnocení situace v užívání nelegálních návykových látek lze Liberecký kraj zařadit bezprostředně za kraje s extrémně zasaženými regiony, jakými jsou Praha, Ústecký kraj nebo Moravskoslezský kraj. „Dostupné informace vypovídají o setrvalém nárůstu užívání návykových látek. Nejrozšířenější nelegální návykovou látkou v obecné a školní populaci je tradičně marihuana, mezi lidi užívající drogy rizikově pak má pomyslnou první příčku pervitin,“ sdělil Aleš Lebeda, krajský protidrogový koordinátor. „Z nových trendů jsou moderní nikotinové sáčky zneužívané žáky a studenty základních a středních škol. Užívání s sebou nese i některá závažná zdraví poškozující rizika, která si mládež vůbec neuvědomuje. Bohužel kvůli způsobu aplikace není odhalení snadné, je velmi těžko zachytitelné. Moderní doba dále nabízí nelegální obchodování v kyberprostoru, takzvaný darknet, včetně následné distribuce drog zásilkovou službou a nezanedbatelná je rovněž oblast hráčské závislosti na moderních technologiích.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

22:03 Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

Osobnosti v oblasti výzkumu, ochrany a zpřístupňování jeskyní a krasového podzemí vyzdvihne Cena Spr…