Liberecký kraj: O ceny Czech Grand Design 2018 bojuje i Lasvit a Rautis

14.02.2019 20:53

Akademie designu České republiky odtajnila nominace ve třináctém ročníku soutěže Czech Grand Design. Bylo vybráno 88 autorů v devíti kategoriích a mezi nimi i dvě firmy z Libereckého kraje. Do poroty přijalo členství 61 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu.

Liberecký kraj: O ceny Czech Grand Design 2018 bojuje i Lasvit a Rautis
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

Šanci vyhrát tak mají tvůrci studií a firem za inovativní přístup i produktové novinky. Nominace zahrnují zdravotní nábytek, zlaté koruny královen, gigantickou prolézačku nebo recyklované kapsle na kávu. Soutěží se v kategoriích Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Ilustrátor roku, Výrobce roku – Cena design pro export, Objev roku a bude vybrána osobnost, která vstoupí do Síně slávy českého designu.

V kategorii Výrobce roku – Cena design pro export má zastoupení i Liberecký kraj, o cenu se zde soutěží i firma Lasvit s kolekcí doplňků Monsters a firma Rautis se svou kolekcí ozdob Geometric, kterou navrhla Petra Hartmanová z Hartdesign. „Budu netrpělivě očekávat výsledek soutěže a oběma firmám držet palce. Vtip doplňků Monsters od Lasvitu je pro mě u sklářských výrobků tak trochu nečekaný a elegance vánočních ozdob Geometric z Rautisu zase nabourává představu o tom, jak mají vypadat vánoční ozdoby. Mám ráda, když se překračují zažité stereotypy a formy, takže mám z obou nominací radost,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Ceny Czech Grand Design jsou oborovým oceněním, které každoročně udílí Akademie designu České republiky. Získávají jej osobnosti za nejlepší práce v oborech design, móda, fotografie, šperk a grafický design. Nejlepší projekty se volí ve tříkolovém hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi. „Žeň roku 2018 je mimořádně bohatá. Nová jména a zároveň velké hvězdy se utkají bok po boku o vítězství. Na jedné straně řemeslo a tradice, na druhé straně progresivní myšlenky, které se věnují udržitelnosti budoucnosti lidstva a jakou roli v ní hraje design. Zdánlivě dva protipóly, ve skutečnosti jen východiska, která mohou pomoci evropské výrobě přežít a odlišit ji od masové produkce přicházející z Asie. Letošní nominace na Ceny Czech Grand Design odrážejí tyto otázky ve velké míře. Dokazují kvalitu současného českého designu,“ uvedla členka přípravného výboru soutěže Jana Zielinski na webu soutěže.

Slavnostní odhalení finalistů cen proběhne 27. února v kreativním prostoru CAMP. Slavnostní předávání cen ve Stavovském divadle pak proběhne v přímém přenosu České televize na programu ČT art 20. března.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Odry: Hydrologická situace v letním období

17:05 Povodí Odry: Hydrologická situace v letním období

Po víkendových srážkách z lokálních bouřek se týdenní srážkový úhrn na celém území povodí Odry pohyb…