Litomyšlská expozice a svojanovský obraz sv. Jana Nepomuckého nominovány na Cenu Patrimonium pro futuro

03.04.2015 17:57

Návštěvníci Litomyšle obvykle vzpomínají nejen na krásy místního zámku a historického centra, ale také na působivou expozici „Litomyšl – město kultury a vzdělanosti,“ která je umístěna v nově revitalizované barokní budově Regionálního muzeu Litomyšl.

Litomyšlská expozice a svojanovský obraz sv. Jana Nepomuckého nominovány na Cenu Patrimonium pro futuro
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

„Muzeum prezentuje nejen archeologické nálezy, 3D modely dokumentující stavební vývoj, historické mapy, ale i stěžejní umělecká díla a artefakty přesahující regionální význam a spoustu dalších cenností a pokladů,“ uvedla Mgr. Zuzana Růžková, mluvčí pardubického odborného pracoviště NPÚ. Na své si ostatně přijdou i mladší návštěvníci a děti. Odborná komise územního odborného pracoviště NPÚ v Pardubicích proto tuto expozici nominovala v kategorii prezentace hodnot na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro.

Druhým uchazečem o ocenění Národního památkového ústavu je v Pardubickém kraji obraz sv. Jana Nepomuckého z kostela sv. Petra a Pavla ve Svojanově. V minulém roce byl obraz vytipován pro výstavu výtvarného umění královéhradecké diecéze v rámci projektu Andělé na návrší v Litomyšli. Při vizuálním průzkumu byla však potvrzena nejen jeho vysoká kvalita, ale také autorství Anthona Schoonjanse, barokního malíře nizozemského původu. Na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro byl proto nominován v kategorii objev, nález roku.

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje Národní památkový ústav letos druhým rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili.

Komise odborníků, která z řady akcí dokončených v roce 2014 v Pardubickém kraji vybrala dvě nejzajímavější a jako vítěze krajského kola je nominovala do celostátního kola ceny NPÚ, zasedala na územním odborném pracovišti NPÚ v Pardubicích 23. března 2015. Do konce dubna vyberou krajské vítěze a nominují je na celostátní ocenění v jedné ze čtyř kategorií (obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky) komise na každém ze čtrnácti územních odborných pracovišť NPÚ.

Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích; členové odborné komise nejprve vypracují k nominacím expertní posudky, s nimiž se navzájem seznámí. Ve druhé fázi se členové komise sejdou na společném zasedání, na němž projednají a prodiskutují význam jednotlivých akcí a na základě hlasování navrhnou vítěze každé ze čtyř kategorií. Ve třetím kole budou návrhy komise předloženy a projednány s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou. S výsledky hodnocení se veřejnost seznámí v září letošního roku při slavnostním vyhlášení a předání cen v kostele sv. Floriána v Krásném Březně u Ústí nad Labem.

Své favority však letos může podpořit i veřejnost; v letních měsících budou lidé moci hlasovat ve veřejné anketě. Na základě výsledků hlasování bude při slavnostním vyhlášení a předávání Cen NPÚ Patrimonium pro futuro udělena i cena veřejnosti. Obě nominace za Pardubický kraj i jejich „soupeře“ z ostatních krajů proto  v následujících měsících blíže představíme.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Pardubickém kraji poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, tzn. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje.

Mimo to zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky, podílí se na jejich evidenci, spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií i dalších odborných podkladů ke kulturním památkám a provozuje veřejně přístupnou, odbornou knihovnu. Odborníci z řad zaměstnanců ústavu se rovněž účastní odborných konferencí, seminářů a kolokvií, participují na přednáškách, komentovaných prohlídkách, programech pro školní kolektivy a dalších aktivitách určených pro veřejnost. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pobočky ELLIS včetně CIIRC ČVUT oficiálně zahájily svou činnost

14:50 Pobočky ELLIS včetně CIIRC ČVUT oficiálně zahájily svou činnost

Evropská laboratoř učících se a inteligentních systémů – ELLIS – otevírá 30 výzkumných poboček (ELLI…