MHMP: Monitorování nádob na tříděný odpad pomocí RFID čipů se osvědčilo

23.08.2024 7:31 | Tisková zpráva

Hlavní město monitorovalo více než rok 422 nádob na tříděný odpad s horním výsypem pomocí technologie RFID (Radio Frequency IDentification – bezdrátová technologie, kdy spolu komunikují speciální zařízení a čipy). Cílem tohoto pilotního projektu bylo otestovat dva typy technologie RFID a poskytnout data o kvalitě služeb poskytovaných svozovými společnostmi. Projekt testovaný na území městských částí Praha 2, 7 a 8 ukázal, která technologie je pro Prahu z hlediska monitoringu nádob na tříděný odpad s horním výsypem nejvhodnější a má potenciál generovat na straně města úsporu nákladů za svoz komunálního odpadu.

MHMP: Monitorování nádob na tříděný odpad pomocí RFID čipů se osvědčilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) a odbor ochrany prostředí pražského magistrátu v rámci ročního trvání projektu ve spolupráci s Pražskými službami, Ipodecem a Komwagem umístily do 422 nádob na papír a multikomoditu (dříve plast) s horním výsypem RFID čipy. Ty slouží k zaznamenání skutečně provedeného svozu, tj. výsypu odpadu z nádoby do svozového vozu.

„Z dat získaných v pilotním projektu vyplývá, že testovaná technologie se našemu městu může vyplatit. Navíc z výsledků měření víme, že tento systém monitoringu poskytuje informace s 99% přesností, což je výsledek, který překonal naše očekávání. Kolegové v současné době připravují parametry nové smlouvy na svoz odpadu v Praze a myslím, že by bylo vhodné, abychom plnění nové smlouvy navázali na fakturování skutečně provedených svozů. Občas svoz neproběhne například kvůli špatně zaparkovaným vozidlům, ale i tento neprovedený svoz v současné době platíme,“ hodnotí projekt náměstkyně pražského primátora zodpovědná za životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Projekt založený na chytrých řešeních

Cílem projektu bylo otestovat dvě technologie RFID a ověřit možnost budoucího využití v metropoli. V rámci pilotního testování se porovnávaly RFID UHF (ultravysoká frekvence) a RFID LF (nízká frekvence) mezi sebou. Při realizaci projektu byla nainstalována čtyři zařízení RFID LF na svozová vozidla Pražských služeb a Komwagu a dvě zařízení RFID UHF na svozová vozidla společnosti Ipodec. Operátor ICT pak instaloval 204 kusů LF RFID čipů do sběrných nádob na území Prahy 8 a 218 kusů UHF RFID na území Prahy 2 a 7.

„Prakticky to probíhá tak, že svozová vozidla jsou opatřena RFID čtečkami, které načtou příslušný RFID čip umístěný na nádobě, čímž se po provedení výsypu zaznamená sběrná nádoba jako svezená. K načtení však dochází jen při zdvihu výklopníku nádoby na svozovém vozidle. Toto opatření slouží k tomu, aby nedocházelo k načtení sběrných nádob, kolem kterých svozové vozidlo pouze projede a čtečka i čip tak zůstaly v klidu,“ popisuje detailněji projekt Luboš Kratochvíl, generální ředitel a předseda představenstva společnosti OICT, která má na starosti testování a vyhodnocování inovativních projektů Smart Prague.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jan Síla byl položen dotaz

Myslíte, že máme dobře fungující zdravotnictví

Jestli tomu tak podle vás je, tak jak vysvětlíte, že dost lidí marně shání lékaře? To přeci není znakem dobře fungujícího zdravotnictví, čímž neříkám, že zdravotníci, co svou práci dělají, jí dělají špatně, ale kdo může, tak jde za lepším. Ostatně se stačí podívat i na to, kolik vystudovaných lékařů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Soutěž na most pro VRT ve Velkém Meziříčí

16:13 Správa železnic: Soutěž na most pro VRT ve Velkém Meziříčí

Správa železnic vyhlásila architektonicko-konstrukční soutěž na návrh mostu přes Oslavu ve Velkém Me…