MHMP: První pražský multidisciplinární tým péče o duševní zdraví dětí otevírá nové zařízení

15.09.2022 10:28 | Tisková zpráva

Minulý týden pražští zastupitelé schválili finanční zajištění multidisciplinárního týmu péče o duševní zdraví dětí, již dnes služba otevírá v Praze 7 nové zařízení. Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty poskytne klientům a jejich rodinám komplexní zdravotně-sociální podporu v oblasti duševního zdraví. Schválení dotace ve výši 888 000 korun je v souladu se strategickými dokumenty města.

MHMP: První pražský multidisciplinární tým péče o duševní zdraví dětí otevírá nové zařízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Multidisciplinární tým je unikátní služba, která pomáhá mladým lidem předcházet rozvoji duševního onemocnění, zvyšuje kvalitu života dětí s již diagnostikovaným duševním onemocněním, podporuje zotavení dětí po hospitalizaci na psychiatrii a také usnadňuje rodičům porozumět psychickému stavu dítěte. Hlavní město podporou multidisciplinárního týmu přispívá ke zmírnění ohrožení budoucího vývoje dětí a mladých lidí v oblasti duševního zdraví.

Výjimečnost multidisciplinárního týmu spočívá nejen v propojení odborníků ze zdravotnické a sociální oblasti, ale také v komplexním zapojení rodiny či školy do případu dítěte. V týmu působí v úzké a provázané spolupráci zdravotnické i sociální profese, jako jsou dětský psychiatr, psycholog, psychiatrické zdravotní sestry, sociální pracovníci, speciální pedagogové a rodinný poradce. Jejich spolupráce v konkrétních případech zajišťuje maximální účinnost intervencí a umožňuje snižovat míru hospitalizací mladých lidí.

Podpora multidisciplinárního týmu ve výši 888 000 korun byla schválena Zastupitelstvem hl. m. Prahy na zasedání 8. září a je v souladu se schválenou dlouhodobou strategií rozvoje péče o duševní zdraví. Praha tak navazuje na Ministerstvo zdravotnictví, které však podporu s koncem pilotních projektů uzavřelo: „V Praze chápeme, že multidisciplinarita specializovaných Center duševního zdraví stojí v základu efektivní psychiatrické péče. V pilotním režimu otestovaná služba by velmi chyběla, proto jsme se rozhodli tento unikátní tým pečující o duševní zdraví dětí a mladých lidí dále rozvíjet. Během příštích let by navíc měly vzniknout další takovéto týmy,“ řekla Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví. 

Koordinování aktivit v oblasti péče o duševní zdraví má v Praze na starost příspěvková organizace hlavního města Metropolitní zdravotnický servis. „Rozvinutí sítě Center duševního zdraví pro děti v jednotlivých krajích je jednou z priorit Národního akčního plánu péče o duševní zdraví. V Praze se taková služba pilotovala v uplynulých dvou letech a její nezbytnost je vzhledem k velkému nárůstu psychické zátěže u dětí a mladistvých, navíc ještě umocněné důsledky epidemie covid-19, naprosto nezpochybnitelná. Proto v Praze plánujeme vznik i dalších obdobných služeb a věřím, že se podaří zajistit i jejich financování,“ popsal Pavel Novák, regionální konzultant reformy péče o duševní zdraví.

„Během pilotního provozu se potvrdilo, že komplexnost služby, která poskytuje nejen sociální podporu, ale i zdravotní péči, je v oblasti duševního zdraví dětí velmi potřebná. Navíc je služba s ohledem na vzrůstající počet klientů cílové skupiny a nedostatek dětských psychiatrů a psychologů velmi vyhledávaná. Nejčastějšími důvody vstupu do služby jsou úzkosti, deprese, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování či sebevražedné tendence. Chtěla bych poděkovat Magistrátu hlavního města Prahy za stabilizaci služby pro Pražany poté, co skončil pilotní provoz, a dále Nadaci ČEZ a společnosti ČSOB a jejich programu ČSOB pomáhá regionům, díky jejichž finanční podpoře jsme mohli prostory Centra duševního zdraví pro děti a adolescenty dovybavit,“ dodala Miroslava Flemrová, ředitelka organizace Dům tří přání, která službu multidisciplinárního týmu poskytuje.

Služba je poskytována bezplatně pro dětské klienty s trvalým bydlištěm v Praze, hrazena bude z veřejného zdravotního pojištění, dotací a grantů. Na Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty v Korunovační ulici v Praze 7 se mohou obracet odborní pracovníci ze sociálních služeb, zdravotnických služeb, ale i školy nebo sami rodiče. Více naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Jedinečná nemovitost v centru Prahy hledá nového majitele

22:11 ÚZSVM: Jedinečná nemovitost v centru Prahy hledá nového majitele

řad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na svých webových stránkách www.nabidkamajet…